Prowadzący kursy organizowane przez Ogólnopolski Związek Pracodawców Transportu Drogowego mieli, według doniesień mediów, radzić kierowcom ciężarówek: "Walcie po osobówce".

Reklama

Jak poinformowała szefowa Prokuratury Rejonowej w Kościerzynie Grażyna Starosielec, postępowanie zostało wszczęte z urzędu w poniedziałek. "Zdecydowaliśmy się na nie na podstawie doniesień medialnych" - poinformowała Starosielec.

TVN i TVN24 pokazały w miniony czwartek nagrania ze szkoleń kierowców tirów organizowanych przez Ogólnopolski Związek Pracodawców Transportu Drogowego, podczas których wykładowcy nakłaniają, aby w razie zagrożenia na drogach nie narażali ładunku, tylko powodowali wypadek. "Walcie po osobówce, jest poniżej waszych nóg" - takie instrukcje mogli usłyszeć uczestnicy.

Na przeprowadzenie postępowania sprawdzającego śledczy mają 30 dni. Starosielec wyjaśniła, że jeszcze w poniedziałek prokuratura zwróci się do TVN i TVN24 z prośbą o udostępnienie wykonanych ukrytą kamerą nagrań z przebiegu szkoleń kierowców TIR-ów.

"Sprawdzimy też, ile tego typu kursów odbyło się w Kościerzynie i kto je prowadził" - wyjaśniła Starosielec. Dodała, że po przeprowadzeniu wspomnianych czynności prokuratorzy podejmą decyzję, czy wszcząć śledztwo w tej sprawie.

W piątek minister infrastruktury Cezary Grabarczyk skierował w sprawie szkoleń zawiadomienia do prokuratur rejonowych w Kępnie, Kielcach i Kościerzynie. Do poniedziałku do kościerskiej prokuratury zawiadomienie jeszcze nie dotarło.