Dziennik Gazeta Prawana logo

Po 15 latach wpadł w USA. Odpowie za przemyt samochodów

7 lutego 2011, 11:09
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Piętnaście lat ukrywał się mieszkaniec Podlaskiego, poszukiwany w kraju i za granicą za działalność w zorganizowanej grupie przestępczej trudniącej się przemytem samochodów za wschodnią granicę. Zatrzymany został w USA. Teraz czeka go proces w Polsce.

Jak powiedział rzecznik prasowy podlaskiej policji Andrzej Baranowski, Krzysztof K. poszukiwany był od 1996 roku, m.in. na podstawie międzynarodowego listu gończego i Europejskiego Nakazu Aresztowania.

Chodzi o przestępstwa popełnione w latach 1995-96. Według śledczych, mężczyzna działał w zorganizowanej grupie przestępczej i - za łapówki - pomagał w zbyciu samochodów kradzionych w całej Europie. Miał opłacać funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy za to przepuszczali przez granicę z Białorusią kradzione samochody.

W ciągu kilkunastu miesięcy w taki sposób na Wschód przejechało ok. 90 pojazdów. "Przez ręce zatrzymanego w USA białostoczanina mogło przejść nawet 100 tysięcy złotych przeznaczonych na łapówki" - uważa policja.

Kiedy groziło mu zatrzymanie i proces, Krzysztof K. zdołał uciec do USA. Zatrzymano go w sierpniu ubiegłego roku; właśnie zakończyła się procedura ekstradycyjna i został przewieziony do Polski.

Obecnie ma 55 lat. Grozi mu do pięciu lat więzienia. Jak dodał Andrzej Baranowski, to ostatni członek rozbitej w latach 90. grupy, pozostali zostali zatrzymani i osądzeni wcześniej.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło PAP
Zapisz się na newsletter
Świadczenia, emerytury, podatki, zmiany przepisów, newsy gospodarcze... To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik Radzi. Chcesz się dowiedzieć, kto może przejść na wcześniejszą emeryturę? A może jakie ulgi można odliczyć od podatku? Kto może otrzymać środki w ramach renty wdowiej? Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj