O przyjęcie 20 łapówek oskarżyła krakowska prokuratura byłego strażnika miejskiego w Krakowie. Akt oskarżenia skierowano do sądu - poinformowała prok. Bogusława Marcinkowska z Prokuratury Okręgowej.

Reklama

Strażnik nie pracuje już w Straży Miejskiej. Pod koniec grudnia ub. r. rozwiązano z nim dyscyplinarnie umowę o pracę. W Straży Miejskiej pracował od 1995 roku.

Prokuratura oskarżyła Andrzeja D. o to, że w 2007 roku i na początku 2008 domagał się i przyjął 20 łapówek w zamian za odstąpienie od ukarania mandatem za wykroczenia. Łapówki wynosiły po 10 do 100 zł; najczęściej - 20 i 50 zł.

Wykroczenia drogowe polegały m.in. na parkowaniu w miejscach niedozwolonych, jeździe bez tablic rejestracyjnych, złamaniu zakazu wjazdu, a także jazda pod prąd.

Oskarżony w śledztwie nie przyznał się do winy i skorzystał z prawa do odmowy wyjaśnień. Grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Jak poinformowała prok. Marcinkowska, jest to już kolejny akt oskarżenia przeciwko strażnikowi miejskiemu o przyjmowanie łapówek.