Z badań wynika, że od 60 do 80 proc. rodziców musiałoby negatywnie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż często zapominają oni, że napięcie pasów bezpieczeństwa w samochodzie powinno być dopasowane do klatki piersiowej dziecka niezależnie od grubości ubrania.

Reklama

"Nieprawidłowo założone pasy bezpieczeństwa nie zapewniają optymalnej ochrony" - mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. "Jeśli dziecko ma na sobie np. puchową kurtkę, to w czasie wypadku ulega ona kompresji, co może doprowadzić do powstania niebezpiecznego luzu pasa piersiowego. W konsekwencji dziecko może być narażone na groźne obrażenia.

W 2009 roku miało miejsce 5050 wypadków drogowych z udziałem dzieci w wieku 0-14 lat.

W zdarzeniach tych 128 dzieci poniosło śmierć, a 5058 doznało obrażeń. Zdecydowana większość ofiar wypadków wśród dzieci w wieku 0-6 lat to pasażerowie pojazdów (67,5 proc.), w tym ofiary śmiertelne to 55,8 proc.

Zasady związane z prawidłowym zapinaniem pasów dotyczą wszystkich dzieci bez względu na wiek, także niemowląt. Kombinezony dziecięce często uszyte są z wodoodpornych, śliskich tkanin, które dodatkowo sprzyjają wysunięciu się dziecka z fotelika w przypadku nieprawidłowego napięcia pasów.

Niestety prawidłowo zapięty pas na zimowym ubraniu może także oznaczać niekomfortowe unieruchomienie dziecka i podróż z małym pasażerem stanie się koszmarem. "Szczególnie gdy rodzice planują dłuższą podróż, najlepiej zdjąć wierzchnie ubranie dziecka, bezpiecznie umieścić malucha w foteliku, zapiąć pasy i przykryć go np. kocykiem do czasu uzyskania odpowiedniej temperatury w samochodzie" - radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Sprawdź czy prawidłowo zapinasz dziecko w foteliku…
1. Załóż dziecku kurtkę zimową, w której podróżuje na co dzień.
2. Umieść dziecko w foteliku oraz zapnij i dopasuj pasy.
3. Zabierz dziecko z fotelika bez poluzowywania pasów.
4. Zdejmij kurtkę, ponownie umieść dziecko w foteliku i zapnij pasy bez dopasowywania ich długości.
5. Jeżeli pod pasem na wysokości obojczyka dziecka zmieści się więcej palców niż dwa, musisz skrócić długość pasa bezpieczeństwa lub zrezygnować z przewożenia dziecka w zimowym ubraniu.