Nabywcy samochodów z kratką w latach 2011 – 2012 będą mogli odliczać tylko 60 proc. kwoty VAT z faktury zakupowej, ale nie więcej niż 6 tys. zł. Nie będzie też możliwe odliczanie podatku od paliwa zakupionego do tych samochodów.

Reklama

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o VAT oraz ustawy o transporcie drogowym wprowadzającą te rozwiązania. Posłowie przyjęli poprawkę usuwającą lukę w projekcie, która spowodowałaby, że w przypadku samochodów osobowych o ładowności do 500 kg można byłoby korzystać z całkowitego odliczenia.

– Wprowadzone ograniczenia będą obowiązywały wyłącznie przez okres najbliższych dwóch lat, co jest istotne dla tych podatników, którzy planują inwestycje w posiadaną flotę samochodów osobowych – mówi Krzysztof Biernacki, doradca podatkowy w Rödl & Partner.

Agnieszka Bieńkowska, doradca podatkowy, partner w MDDP, podkreśla natomiast, że z nowelizacji wynika, że rząd chce wywiązać się ze złożonej podatnikom obietnicy utrzymania pełnego odliczenia dla samochodów z kratką, które są lub będą przedmiotem umowy najmu, leasingu itd. przed 1 stycznia 2011 r.

– Starym zwyczajem jednak prawo takie przysługiwać będzie jedynie pod warunkiem zarejestrowania umowy w urzędzie skarbowym oraz bez uwzględnienia zmian umowy – dodaje nasza rozmówczyni.

Zdaniem Krzysztofa Biernackiego na aprobatę zasługuje kompleksowe uregulowanie zasad opodatkowania samochodów osobowych w treści nowych przepisów art. 86a oraz 88a ustawy o VAT. Nastąpiło zatem wyłączenie tej problematyki z obecnie obowiązującego art. 86 ustawy. Od początku 2013 r. będzie można odliczać VAT w całości przy zakupie auta z kratką i paliwa do niego.

Nowelizacja wprowadza także inne istotne zmiany dla podatników. Przede wszystkim nowe zasady rozliczenia VAT związanego z nieruchomościami, które są tylko w części wykorzystywane do działalności gospodarczej. Podatnik będzie miał obowiązek proporcjonalnego odliczenia podatku naliczonego oraz jego korekty w przypadku zmiany sposobu użytkowania takiej nieruchomości. Teraz ustawę rozpatrzy Senat.

6 tys. zł maksymalna kwota odliczenia VAT od zakupu auta z kratką