"Noga z gazu" to jedno z najczęstszych haseł kampanii skupionych na bezpieczeństwie drogowym. Nie bez przyczyny - bo to główny powód wypadków. Warto jednak pamiętać o kilku wydawałoby się zwyczajnych rzeczach jak np. zapięcie pasów, ułożenie rąk na kierownicy czy odpowiednie ustawienie lusterek.

Reklama

Pasy. Producenci samochodów prześcigają się w rozwiązaniach zwiększających bezpieczeństwo samochodu. Jednak nawet najlepsza technika może nie zadziałać, gdy jej nie pomożemy. Przy gwałtownym uderzeniu samochodem jadącym z prędkością tylko 50 km/h na człowieka o wadze 70 kg działa siła odpowiadająca naciskowi 1 tony. Pasy, które zdarza się, że bagatelizujemy, znacznie łagodzą skutki takiego uderzenia. Dlatego pamiętajmy o ich zapięciu. Przypominajmy też o tym obowiązku swoim pasażerom.

Pozycja za kółkiem, poza zapewnieniem wygody, powinna gwarantować nam pełną kontrolę nad kierunkiem jazdy. Odległość od kierownicy powinna być taka, by ramiona kierowcy były lekko zgięte w łokciach i by mógł on operować pedałami bez odrywania pięty od podłogi. Fotel ustawiamy tak, by ciężar ciała prowadzącego spoczywał na siedzisku, a plecy przylegały do oparcia. Kierownicę, poza momentem zmiany biegów, trzymamy oburącz. Pozwala to kierowcy na szybkie i skuteczne zareagowanie w sytuacji zagrożenia. Prawidłowo dłonie powinny się znajdować na godzinie dziewiątej i trzeciej.

Oto rzeczy, które polski kierowca ma w nosie - czytaj dalej>>>Lusterka. Dzięki nim kierowca ma oczy dookoła głowy i może prawidłowo ocenić, co się dzieje z tylu i po bokach samochodu. Eksperci motoryzacyjni sprawdzili, że w nowoczesnych samochodach nie ma czegoś takiego jak "martwy punkt", czyli miejsca, którego nie widać w lusterkach. Pełna widoczność zależy od ich prawidłowego ustawienia. Pierwszą zasadą jest dopasowanie ich do swoich potrzeb po wyregulowaniu fotela. Tylne lusterko powinno pokazywać drogę dokładnie za pojazdem. W bocznych, gdy siedzimy wyprostowani naprzeciwko kierownicy, nie powinniśmy widzieć swojego samochodu. Ustawiając więc lewe lusterko głowę przesuwamy maksymalnie do szyby. Natomiast regulując prawe skierujmy głowę do środka pojazdu. I tylko wtedy w okienku lusterka powinien być widoczny mały kawałek samochodu.

Sprawne auto
Okresową kontrolę pojazdów czasem traktuje się jako zło konieczne. Nic bardziej mylnego. Przegląd pozwala na wykrycie usterek, z których istnienia możemy nie zdawać sobie sprawy. A które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Awaria hamulców, zużyte amortyzatory i stan opon są najczęstszymi usterkami, które prowadzą do kolizji. Dlatego podczas przeglądów warto szczególną uwagę warto zwrócić na te elementy. Kierowcy powinni też pamiętać o regularnej kontroli zbieżności kół. Tego typu usługa nie jest standardowo wykonywana podczas przeglądu, dlatego warto taką potrzebę dodatkowo zgłosić

Inne

Oto rzeczy, które polski kierowca ma w nosie - czytaj dalej>>>Jazda z głową
Europejskie statystyki pokazują, że nawet 80 proc. uczestników kolizji lub wypadków uważa, że to nie oni są winni zdarzeniu. Jednak zdaniem zarówno ekspertów jak i kierowców za większość wypadków samochodowych odpowiedzialni są użytkownicy dróg. Nadmierna brawura, przekraczanie prędkości, wymuszanie pierwszeństwa, prowadzenie pod wpływem używek czy po prostu brak wyobraźni są najczęściej wymieniane jako przyczyny wypadków.

Potwierdzają to wyniki ankiety przeprowadzonej jakiś na stronie Link4. Jako najczęstszą przyczynę wypadków internauci wskazali nadmierną prędkość. Na kolejnej pozycji znalazły się dziwne czynności za kierownicą, np. robienie makijażu, rozmawianie przez telefon, wysyłanie SMS-ów czy jedzenie. Pierwszą trójkę powodów stłuczek zamyka prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu lub innych używek.

Inne / Tomasz Gzell

"Warunki atmosferyczne, stan dróg czy sprawność auta wpływają na nasza jazdę. Nie ulega jednak wątpliwości, że o bezpieczeństwie na drogach przede wszystkim decydują nasze umiejętności i zachowania za kierownicą. Dlatego mając na uwadze zdrowie nasze i innych powinniśmy mieć świadomość, co prowadzi do wypadków i starać się przewidzieć, co może się przydarzyć w czasie kierowania autem. Wielu zdarzeń na drodze można uniknąć zachowując większą ostrożność i dostosowując jazdę do panujących warunków" - mówi Agata Wiśniewska-Zaleska z Link4.