W sylwestrową noc Levi LaVallee, siedmiokrotny medalista Zimowych X Games i mistrz wyścigów snocrossowych, spróbuje oddać na swym skuterze Polaris najdłuższy do tej pory skok i tym samym pobić obecny rekord świata wynoszący 92 metry. Oprócz wyścigowych wyczynów, Levi jest powszechnie znany jako pierwsza osoba, która wykręciła podwójnego backflipa na skuterze śnieżnym w 2009 roku.

Reklama

Wydarzenie to będzie miało miejsce w parku Embarcadero Marina w porcie w San Diego. Embarcadero to po hiszpańsku "miejsce lądowania", park ten jest, więc miejscem wprost idealnym do skoku LaValleego.

Inne / Garth Milan

"Nie mogę nawet opisać tego, jak jestem podekscytowany możliwością udziału w tegorocznej edycji projektu Red Bull: New Year. No Limits." - powiedział LaVallee. "Biorąc pod uwagę fakt, że dystans, który mam do pokonania jest dłuższy niż wynosi obecny rekord, zapowiada się naprawdę szalona jazda!"

"Czwarty rok z rzędu mamy szansę zaprezentować niepowtarzalny sportowy wyczyn. W tym roku mistrz świata skuterów śnieżnych Levi LaVallee będzie kontynuował tę tradycję" - powiedział Joan Lynch Owens, wiceprezes i producent wykonawczy ESPN.

San Diego nie jest miastem, które kojarzy się ze śniegiem, ale jego brak nie powstrzyma 28-latka pochodzącego z Longville w stanie Minnesota. LaVallee wykorzysta sztuczną murawę na 335 metrowym rozbiegu, która zapewni jego skuterowi niezbędną przyczepność, a tym samym umożliwi uzyskanie maksymalnej prędkości w momencie, gdy dotrze do rampy. La Vallee przeleci nad 91 metrowym kanałem wodnym zlokalizowanym przy wejściu do portu. Na lądowisku pojawi się niewielka ilość śniegu, co zapewni odpowiedni poślizg konieczny do gładkiego lądowania.

"Bicie rekordu na najdłuższy skok skuterem śnieżnym w San Diego będzie dla widzów nie lada gratką" - powiedział LaVallee. "Skutery śnieżne przeznaczone są na śnieg, a jak wiadomo, w San Diego nie ma go za dużo, ale to świetne miejsce na organizację tego wydarzenia. Coś takiego zobaczyć można tylko w ramach Red Bull: New Year. No Limits."

Inne / Christian Pondella

Podczas przygotowań do wielkiego skoku LaValle współpracować będzie z ekspertami sportowymi, fizykami, inżynierami oraz własnym zespołem, by wspólnymi siłami maksymalnie wykorzystać możliwości jego ciała oraz 200-kilogramowej maszyny. Skok pozwoli także uzyskać cenne informacje, które z pewnością przyczynią się do rozwoju skuterów śnieżnych.

LaVallee odnosi sukcesy w kilku dyscyplinach związanych ze skuterami śnieżnymi. Przez ponad 15 lat zajmował się wyścigami snocrossowymi, a w 2007 roku zainteresował się freestylem. Podczas 12 Zimowych X Games w 2008 roku zdobył złoty medal w kategoriach Freestyle oraz Speed & Style i okrzyknięty został Najlepszym Sportowcem Zawodów. W 2009 roku wygrał mistrzostwa Pro Stock Snocross, a podczas 13 Zimowych X Games zabrakło mu niewiele do wykręcenia perfekcyjnego pierwszego podwójnego backflipa na skuterze śnieżnym. Przy lądowaniu dosłownie spadł ze skutera, ale za to skupił na sobie uwagę mediów z całego świata. Na początku tego roku, podczas 14 Zimowych X Games sięgnął po złoto w nowej kategorii Snowmobile Knock Out.

Reklama

LaVallee będzie czwartym sportowcem występującym w corocznej imprezie sylwestrowej Red Bull: New Year. No Limits transmitowanej przez ESPN, której gwiazdami są sportowcy w imponujący sposób bijący rekordy i przekraczający granice własnych możliwości fizycznych, mentalnych i technicznych. W 2007 roku Robbie Maddison pokazał, co potrafi, przelatując na swoim motocyklu 98 metrów nad boiskiem footballowym w Las Vegas, a rok później wskakując na i zeskakując z 30-metrowej repliki paryskiego Łuku Triumfalnego w Las Vegas. Także w 2008 roku Rhys Millen wykręcił backflipa terenówką zaliczając przy tym nieudane lądowanie.

W zeszłym roku Travis Pastrana przeleciał w swoim samochodzie rajdowym zdumiewający dystans 82 metrów nad wodą i wylądował na barce w porcie Rainbow Harbor w Long Beach.