Tylko 40 proc. kierowców sprawdza stan techniczny auta przed dłuższą podróżą, wiedząc, że ma to istotny wpływ na bezpieczeństwo. 34 proc. osób robi to tylko w przypadku, jeśli o tym nie zapomni. Pozostałe osoby twierdzą, że jest to zbyt drogie lub że nie wpływa na bezpieczeństwo podróży. To wyniki sondy przeprowadzonej na stronie www.szkolajazdyrenault.pl

Reklama

"Sprawny samochód to podstawa bezpieczeństwa" - podkreśla Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. "To, w jakim stanie znajduje się auto ma ogromne znaczenie zwłaszcza podczas dłuższych podróży" - dodaje.

O tej porze roku szczególnie istotna jest wymiana opon. Okres, kiedy jeszcze nie ma mrozów, ale temperatura spada już poniżej 7oC to najwyższy czas na wymianę ogumienia.

Shutterstock

Czego nie robią kierowcy a powinni… - czytaj dalej>>>"Na śliskiej nawierzchni znacznie trudniej opanować samochód, a jeśli auto nie ma odpowiednich opon, staje się to jeszcze trudniejsze" - ostrzegają trenerzy Szkoły Jazdy Renault. "Droga hamowania w takim przypadku znacznie się wydłuża, co stwarza realne zagrożenie zarówno dla samego kierowcy, jak też dla pozostałych uczestników ruchu: pasażerów jadących takim autem, pieszych oraz innych kierowców" - dodają.

Na wiele podstawowych elementów związanych z ogólną kondycją auta i przygotowaniem go do trudniejszych warunków drogowych bezpośredni wpływ mają sami kierowcy. To co mogą i wręcz powinni robić każdorazowo przed planowanym wyjazdem, to m.in. uzupełnić płyn do spryskiwaczy, sprawdzić poziom oleju oraz stan wycieraczek, których pióra muszą być wymienione jeśli nie zbierają wody lub pozostawiają smugi. Ważne o tej porze roku jest również regularne sprawdzanie świateł - podczas znacznie gorszych warunków atmosferycznych zarówno dobra widoczność jak i bycie widocznym na drodze ma ogromne znaczenie.

Inne

Czego nie robią kierowcy a powinni… - czytaj dalej>>>Okres jesienno-zimowy to gwałtowne zmianami pogody, dlatego do wyjazdu należy przygotować się tak, aby warunki atmosferyczne nie były zaskoczeniem. W bagażniku auta powinny znajdować się zmiotka i skrobaczka do szyb, a ci, którzy wybierają się w góry, muszą pamiętać o zaopatrzeniu się w łańcuchy na koła. Aby mieć absolutną pewność, że samochód jest doskonale przygotowany do długiej wyprawy, warto oddać go w ręce specjalistów, którzy sprawnie ocenią jego stan. Dzięki temu ryzyko niespodziewanych i często poważnych awarii podczas podróży zostanie ograniczone do minimum.

To możesz zrobić sam - wybierając się w dłuższą podróż w okresie jesienno-zimowym pamiętaj o:
- sprawdzeniu stanu oświetlenia;
- uzupełnieniu płynu do spryskiwaczy;
- sprawdzeniu stanu wycieraczek;
- sprawdzeniu poziomu oleju;
- sprawdzeniu ciśnienia w oponach, które o tej porze roku powinny być już wymienione na zimowe;
- zabraniu łańcuchów na koła jeśli wybierasz się np. w góry;
- przewożeniu zmiotki i skrobaczki do szyb.


Pamiętaj też o przeglądzie auta w serwisie, jeśli istnieją jakiekolwiek wątpliwości związane z jego stanem technicznym.

Inne / Oliver Tjaden