Inne
Reklama

Mitsubishi rozpoczęło produkcję auta elektrycznego nowej generacji, modelu i-MiEV w wersji europejskiej, a także samochodów dla koncernu PSA - Peugeota iOn oraz Citroena C-ZERO w swoich zakładach Mizushima. Jak widać japoński koncern nie traci czasu - przecież dopiero co robiliśmy zdjęcia europejskiego wcielenia i-MiEV na scenie salonu samochodowego w Paryżu...

Przypominamy, że Mitsubishi produkuje i sprzedaje w Japonii model i-MiEV już od zeszłego roku. Wprowadzenie do produkcji europejskiej wersji tego samochodu oznacza rozpoczęcie jego eksportu na większą skalę. W roku finansowym 2010 (od kwietnia 2010 do marca 2011), koncern planuje poza Japonią sprzedaż 5000 sztuk modelu i-MiEV, wliczając samochody produkowane dla PSA.

"Przed stu laty rozpoczęła się masowa produkcja samochodów z silnikami spalinowymi. Przed rokiem nasz i-MiEV był pierwszym krokiem w następne stulecie samochodów. Dzisiaj robimy drugi krok, uruchamiając produkcję tego samochodu na rynek europejski, a krok ten przybliża nas do szerszego wprowadzenia samochodów elektrycznych na rynek światowy. Jest to więc kamień milowy dla przemysłu samochodowego, oznaczający początek ery e-motoryzacji w Europie." - powiedział w czasie uroczystości w zakładach Mizushima, prezes MMC Osamu Masuko.

Wersja europejska Mitsubishi i-MiEV została dostosowana do wymagań i przepisów europejskich oraz gustów tutejszych kierowców i różni się od wersji znanej w Japonii między innymi konstrukcją zderzaków z przodu i z tyłu, dodatkowymi elementami wyposażenia podwyższającymi bezpieczeństwo takimi, jak system aktywnej kontroli stabilności (ASC), przekładnią z nowymi trybami jazdy a także całkowicie nową deską rozdzielczą z kierownicą po lewej stronie. Europejski i-MIEV ma zasięg 150 km na jednym ładowaniu (w cyklu pomiarowym New European Driving Cycle).

Inne

MMC planuje sprzedaż modelu i-MiEV w 14 krajach Europy, w tym we Francji, Wielkiej Brytanii i w Niemczech już w grudniu tego roku, a od początku roku finansowego 2011 samochód będzie pojawiał się na rynkach pozostałych wybranych krajów Europy.

W Polsce Mitsubishi i-MIEV zostanie wprowadzony do oferty już jesienią tego roku - wtedy też poznamy ceny. Pierwsze samochody przyjadą do naszego kraju wiosną 2011 roku.