Towarzystwo ubezpieczeniowe Link4, sprzedające polisy przez internet i telefon, miało w 2009 r. 91,6 mln zł straty, blisko dwa razy więcej niż w 2008 r. - informuje "Parkiet" na podstawie sprawozdań spółki opublikowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Reklama

Na sprzedaży OC komunikacyjnego Link4 stracił 64,8 mln zł, a na AC - 9,4 mln zł. Towarzystwo zarabiało za to na innych liniach biznesowych - najwięcej na ubezpieczeniach wypadku, w tym wypadku przy pracy i choroby zawodowej (16,4 mln zł).

Słabe wyniki Link4 spowodowane są głównie pogarszaniem się współczynnika szkodowości, który wzrósł z 67 proc. w 2008 r. do 76 proc. rok później. W ub. roku towarzystwo musiało wypłacić 148 mln zł odszkodowań. Było jednak nadal wypłacalne.

"Trudno znaleźć wytłumaczenie dlaczego w przypadku Link4 szkodowość tak szybko rośnie. Przecież klient poszukujący taniego produktu nie musi być osobą nieodpowiedzialną, czyli np. jeżdżącą nieostrożnie autem" - zastanawia się Przemysław Schmidt z firmy Trigon Polska.

"Widocznie Link4 z jakichś powodów przyciąga oszustów, co odbija się negatywnie na wynikach" - uważa Jerzy Lisiecki, szef firmy brokerskiej International Risk and Corporate Advisory.