To ogólnopolska akcja, która ma podnieść wiedzę użytkowników dróg na temat bezpieczeństwa. Każdego roku na polskich drogach ginie ok. 5 tys. osób - alarmuje policja.

W lipcu i w sierpniu dochodzi do największej liczby wypadków - łącznie ponad 8 tys., w których ginie ok. 900 osób. Główną przyczyną tragedii jest nadmierna prędkość. Tylko w 2009 roku policjanci zatrzymali do kontroli ok. 1,5 mln kierowców, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość.

W ramach akcji "Weekend bez Ofiar" w sobotę na autostradzie A2 w Strykowie nieopodal Łodzi służby drogowe, policja, straż pożarna i ratownicy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego wezmą udział w symulacji karambolu; wykorzystanych zostanie ponad dwadzieścia samochodów, będą statyści odgrywający role poszkodowanych. Akcja ratownicza wymagać będzie rozstawienia punktów udzielania pomocy medycznej oraz transportu rannych śmigłowcami, które lądować będą na autostradzie.

Przygotowania do symulacji karambolu rozpoczną się w piątek na jezdni północnej od godziny 22. Planowane przywrócenie ruchu nastąpi w sobotę ok. godziny 18. Dodatkowo w sobotę między godziną 10.30 a 10.50 ruch na autostradzie zostanie całkowicie wstrzymany w związku z lądowaniem śmigłowca LPR.

W trakcie weekendu odbędą się także trzy pikniki edukacyjne: w piątek na placu przy Latarni Morskiej w Kołobrzegu, w sobotę na Rynku Manufaktury w Łodzi i w niedzielę na Agrykoli w Warszawie. Goście będą mogli spróbować swoich sił na komputerowych symulatorach jazdy. Będą platformy zderzeniowe, tory przeszkód z alkogoglami, miasteczka rowerowe i tory gokartowe. Ratownicy medyczni będą uczyć zasad udzielania pierwszej pomocy, a psychologowie transportu - jak opanować stres w chwili wypadku. Pikniki trwać będą od godz. 13 do 21.

W weekend kierowcy będą mogli, wysyłając sms na numer 70567 (koszt 50 gr) z kodem województwa, otrzymać zwrotnym sms-em informacje o aktualnej sytuacji na drogach krajowych w wybranych regionach. Kody można znaleźć na stronie internetowej www.WeekendBezOfiar.pl

Znajdują się tam informacje, w jaki sposób użytkownicy dróg mogą wpłynąć na zmniejszenie liczby wypadków i ofiar śmiertelnych. Można się tam np. dowiedzieć, jak bezpiecznie przewozić bagaże albo jak efektywnie wypoczywać w czasie podróży. Komunikaty drogowe częściej niż zwykle pojawiają się na antenach regionalnych rozgłośni radiowych.

Organizatorem akcji Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa "Weekend bez Ofiar" jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk