Nowoczesne dzieła sztuki, wytwory nieopanowanej wyobraźni architektów, powodują dreszcze, a nawet przenoszą nas do innego świata. To zupełnie nowa rzeczywistość, w której wszystko jest możliwe i najbardziej śmiałe, wręcz nierealne plany, zostają wprowadzone w życie! "Ojców" najsłynniejszych konstrukcji na świecie cechuje nie tylko odwaga w realizacji pozornie niemożliwych do zbudowania budowli, ale także wielka pasja. Śmiało można ich nazwać godnymi następcami Leonarda da Vinci. Co prawda inżynierowie budowlani nie tworzą maszyn latających, lecz sięgają nieba poprzez niesamowite wieżowce!

Przekonaj się, w jaki sposób architekci wykorzystują wirtualną rzeczywistość, aby wizjonerskie plany spektakularnych konstrukcji stały się użytecznymi budowlami. Zobacz, jak powstaje most szejka Zayed, który ma być bramą do jednego z najbogatszych miast na świecie - Abu Dhabi.

Pierwszy odcinek serii "Wielkie projekty - genialni konstruktorzy" można zobaczyć na Discovery Channel. Dziś o godz. 18.00 Most szejka Zayeda… Emisja kolejnych odcinków: czwartki o godz. 18:00

Wprowadzenie w życie tak nowatorskiego projektu jak most imienia Szejka Zayeda, który ma stać się „bramą” do stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, jest nie lada wyzwaniem dla konstruktorów. "To architektoniczne cudo, ale budowlany koszmar" - uważa Mark Jones, główny inżynier.

"Wielka brama", jak nazywany jest most, od samego początku sprawia problemy jego budowniczym. Budżet już dawno został przekroczony, a związany z terminem ukończenia stres dodatkowo demotywuje ekipę.

Przyjrzyj się budowie najwspanialszego odcinka tzw. łuku południowego, który ma się stać perłą całej inwestycji. Zobacz jak wizja architektów i możliwości budowniczych zderzają się przy budowie tego cudu w architektonicznej sztuce. Prześledź montowanie ważących ponad 600 ton elementów konstrukcji, które było możliwe dzięki zastosowaniu największego dźwigu na Środkowym Wschodzie. Czy zmagania załogi zakończą się sukcesem, czy też odważna wizja nie zostanie zrealizowana?