Oprócz stałej grupy kierowców, na starcie zobaczymy legendy sportu motorowego, które wpisały się w historię "Zielonego Piekła". Są to między innymi Hans-Joachim Stuck, Uwe Alzen i Sabine Schmitz - jedyna kobieta, która dotychczas wygrała 24-godzinny wyścig na Nürburgring.

Po zwycięstwie Stefano Proetto w ostatniej odsłonie Pucharu Scirocco R na torze Norisring, zbliżające się wyścigi obiecują wiele emocji. Zeszłoroczny mistrz Pucharu Polo - Maciek Steinhof nadal znajduje się na czele tabeli, jednak bezpośredni rywale Kris Heidorn oraz Stefano Proetto chętnie zajęliby jego miejsce. Bez wątpienia również wielką motywację do walki o pierwsze pozycje w stawce ma Adam Gładysz, dla którego początek sezonu był dość pechowy.

Na Nürburgring po raz pierwszy w tym sezonie rozegrane zostaną dwa wyścigi. Ustawienie na starcie do sobotniego wyścigu będzie jak zwykle wynikiem półgodzinnych kwalifikacji. O kolejności w jakiej wystartują kierowcy w niedzielnym wyścigu, zadecydują pozycje, na których się znajdą po pierwszym okrążeniu sobotniej eliminacji. Pierwszych ośmiu kierowców wystartuje w odwróconej kolejności.

Przycisk Push-to-pass, który pozwala kierowcom na uzyskanie dodatkowych 37 kW (50 KM) mocy, podczas obu wyścigów będzie mógł być użyty po dziesięć razy, a dodatkowa moc będzie dostępna za każdym razem tylko przez dziesięć sekund. Między dwoma kolejnymi aktywacjami systemu Push-to-pass musi upłynąć co najmniej 30 sekund.

Oprócz regularnie startujących w pucharze kierowców, w obu wyścigach na Nürburgring wystąpi pięć legend sportów motorowych. Sabine Schmitz, Uwe Alzen, Altfrid Heger, Olaf Manthey i Hans-Joachim Stuck odnieśli łącznie jedenaście zwycięstw w 24-godzinnych wyścigach na Północnej Pętli. Sabine Schmitz jest pierwszą kobietą w klasyfikacji legend w Volkswagen Scirocco R-Cup, jest także jedyną kobietą, która dotychczas wygrała 24-godzinny wyścig na Nürburgring, wyczyn ten udał jej się dwa razy – w 1996 i 1997 roku. Uwe Alzen i Olaf Manthey odnosili sukcesy w tym długodystansowym klasyku w ostatnich latach. Były kierowca DTM Alzen wygrał w maju aktualną edycję 24-godzinnego wyścigu.

W 2005 roku w legendarnym Porsche Turbo ustanowił rekord Pętli Północnej czasem 8.09,499 minuty. Olaf Manthey odniósł 28 zwycięstw na Nürburgring. Altfrid Heger na słynnej Północnej Pętli po raz pierwszy wystartował w 1980 roku w Golfie GTI. Heger wygrał wyścig 24-godzinny w 1990 roku. Hans-Joachim Stuck zajął w 1970 roku pierwsze miejsce w premierze legendarnego, całodobowego wyścigu, a w 1998 ten były kierowca Formuły 1 odniósł jedyne dotychczas zwycięstwo w samochodzie z silnikiem wysokoprężnym. W 2004 roku Stuck świętował swoje trzecie zwycięstwo w 24-godzinnym wyścigu.

"Nürburgring to niemiecki tor wyścigowy z największymi tradycjami" – wyjaśnił dyrektor Volkswagen Motorsport Kris Nissen. "Dlatego dobrze, że po raz pierwszy w krótkiej historii Pucharu Scirocco R rozegrane zostaną tutaj dwa wyścigi. Bardzo się cieszymy, że na ten wyścigowy weekend przygotowaliśmy wyjątkowe atrakcje, w których nie będzie brakować sław i legend sportu motorowego."

Jedną z atrakcji będzie wielki finał wyborów modelek, organizowany przez Volkswagena i magazyn "in" piszący o gwiazdach, stylu i modzie. Podczas imprezy odbywającej się w sobotę po wyścigu, wybrana zostanie najładniejsza modelka. Dziesięć finalistek, które zostały wybrane w drodze głosowania internautów, zaprezentuje się przed jury. Nagrodą dla zwyciężczyni jest ekskluzywna sesja zdjęciowa i Scirocco oddane przez Volkswagena do dyspozycji na pół roku. Ponadto na najlepsze modelki czekają kontrakty reklamowe z partnerami Pucharu.

Relacje z wyścigów będzie można zobaczyć w TVP Sport:
Pierwszy wyścig: 09.08. godz. 22.30, 10.08 godz. 16.25, 13.08 godz. 19.30.
Drugi wyścig: 10.08. godz. 22.30, 11.08, godz. 16.25, 14.08 o godz. 19.30.