Rekordowa liczba 138 załóg znalazła się na liście zgłoszeń do 19. Rajdu Rzeszowskiego, piątej eliminacji samochodowych mistrzostw Polski, a jednocześnie Trofeum FIA Europy Wschodniej, mistrzostw Słowacji i Rajdowego Pucharu Polski.

Reklama

Impreza odbędzie się od czwartku do soboty, a bazą rajdu będzie miasteczko studenckie Politechniki Rzeszowskiej. W centrum miasta odbędzie się widowiskowy tzw. superoes, podczas którego kierowcy pokonają trzykrotnie pętlę prowadzącą ulicami Rzeszowa.

"Kształt i długość tegorocznych odcinków specjalnych Rajdu Rzeszowskiego ustaliła w dużej mierze pogoda" - wyjaśnił dyrektor rajdu Jarosław Noworól. "Dwukrotna powódź, która w maju nawiedziła Podkarpacie, w wielu miejscach zniszczyła infrastrukturę drogową. Pierwotnie zatwierdzona trasa rajdu musiała zostać poddana gruntowej modyfikacji. W praktyce powódź nie naruszyła tylko nowego odcinka w centrum Rzeszowa."

Na liście startowej znaleźli się czołowi polscy kierowcy rajdowi z Michałem Sołowowem (Ford Fiesta S2000), Kajetanem Kajetanowiczem (Subaru Impreza) i Tomaszem Kucharem (Peugeot 207 S2000) na czele. Nie brakuje też uczestników z zagranicy, jak m.in. trzykrotnego mistrza Polski Francuza Bryana Bouffier (Peugeot 207 S2000), Słowaka Josefa Beresa jr (Skoda Fabia S2000) czy Ukraińca Jurija Protasowa (Mitsubishi Lancer). Stawkę uzupełniają uczestnicy mistrzostw Słowacji oraz liczne grono kierowców uczestniczących w Pucharze Polski.

"Rajd Rzeszowski jest naprawdę wyjątkowym wydarzeniem w naszym kalendarzu. Bardzo lubię odcinki specjalne na Podkarpaciu, ponieważ sprawiają wiele frajdy. Wszyscy dokładają wszelkich starań, by impreza ta pozostała w pamięci zawodników i kibiców" - powiedział wicelider mistrzostw Polski Kajetan Kajetanowicz. "W tym roku wytyczono także próbę w samym centrum miasta, z której odbędzie się transmisja telewizyjna na żywo. Jestem przekonany, że ten widowiskowy odcinek zgromadzi liczną publiczność. Wspólnie z Jarkiem (pilotem Jarosławem Baranem) podejmujemy wyzwanie i będziemy walczyć o jak najwyższe miejsca na bardzo wymagających trasach. Będę cisnął od pierwszych kilometrów."

Reklama

W czwartek wieczorem (20.00) na rzeszowskim Rynku odbędzie się uroczystość startu honorowego, a sportowa rywalizacja rozpocznie się w piątek o 8.00, kiedy kierowcy wyruszą na trasę z uniwersyteckego kampusu. Pierwszego dnia rywalizacji odbędzie się sześć OS, kolejne sześć zaplanowano na sobotę. Zakończenie zaplanowano na 15.45.

Czołówka mistrzostw Polski kierowców po czterech rajdach:
1. Michał Sołowow 135 pkt 2. Kajetan Kajetanowicz 130 3. Tomasz Kuchar 119 4. Leszek Kuzaj 68 5. Bryan Bouffier 62