Geely poinformowało także, że Stefan Jacoby, dyrektor generalny Volkswagen Group of America, zostanie prezesem i dyrektorem generalnym Volvo Cars.

Reklama

"To historyczny dzień dla Geely. Jesteśmy bardzo dumni z przejęcia Volvo Cars. Słynna szwedzka marka pozostanie nadal wierna swym najważniejszym wartościom: bezpieczeństwu, jakości, trosce o środowisko naturalne i nowoczesnemu wzornictwu, a także wzmocni swą pozycję na rynkach europejskich i północnoamerykańskich, zwiększy obecność w Chinach i na innych rozwijających się rynkach" - powiedział Li Shufu, przewodniczący rady nadzorczej Geely Holding Group.

"Jestem zaszczycony, że mogę dołączyć do firmy o takim prestiżu i potencjale rozwojowym, jak Volvo. Nasi pracownicy, dostawcy, dealerzy - a przede wszystkim nasi nabywcy - mogą być pewni, że Volvo zachowa swój specjalny status lidera branżowego w dziedzinie bezpieczeństwa pojazdów i innowacyjności - nawet poszukując nowych możliwości rynkowych" - powiedział Stefan Jakoby, nowy prezes i dyrektor generalny Volvo Cars.

Po ukończeniu transakcji Stefan Jacoby dołączy do rady nadzorczej Volvo Cars pod przewodnictwem Li Shufu, prezesa Geely Holding Group. Do rady wejdzie również kilku nowych członków, w tym Hans-Olov Olsson, były prezes i dyrektor generalny Volvo Cars oraz były dyrektor ds. marketingu Forda, który zostanie wiceprezesem zarządu.

Zgodnie z informacją z 28 marca 2010 r. podaną z okazji podpisania umowy zakupu akcji, Geely zgodziło się zapłacić za akcje Volvo Cars 1,8 mld dolarów, w tym za weksel o wartości 200 mln dolarów z saldem płatnym w gotówce.

Geely za Volvo Cars wystawił weksel i uiścił 1,3 mld dolarów gotówką, wykorzystując finansowanie instytucji chińskich, własne aktywa oraz zasoby międzynarodowego rynku kapitałowego. Ostatnie omawiane aspekty transakcji dotyczyły korekt w takich obszarach, jak zobowiązania emerytalne oraz kapitał obrotowy.

W ramach nowego układu własnościowego Volvo Cars będzie nadal posiadało centralę oraz obiekty produkcyjne w Szwecji i Belgii, a zarząd zachowa autonomię w realizowaniu planu biznesowego pod strategicznym kierownictwem rady. W ramach transakcji Volvo i Ford utrzymają bliską relację w zakresie komponentów i dostaw, co pozwoli zapewnić ciągłość w obszarach wzajemnych dostaw.

"Podpisanie i ukończenie transakcji przejęcia jest wyrazem zaangażowania dyrektorów Forda i Volvo w przyszłość tej spółki oraz niezwykle istotnego wkładu przedstawicieli związków zawodowych i rządu w Szwecji, Belgii i Chinach, a także innych krajów" - powiedział Li Shufu.

Prezes Geely dodał, że Stefan Jacoby zostanie następcą Stephena Odella na stanowisku prezesa i dyrektora generalnego Volvo Cars i przejmie to stanowisko z od 16 sierpnia 2010 r.

Hans Oscarsson, wicedyrektor finansowy zostanie p.o. dyrektora finansowego Volvo Cars, zastępując na tym stanowisku Stuarta Rowleya. Odell i Rowley zajmą stanowiska kierownicze w Ford of Europe.

Samochody Volvo mają 83-letnią historię, marka od 1999 roku należała do koncernu Forda.