Dream Cup Solar Car Race Suzuka to międzynarodowy wyścig samochodów z napędem solarnym uznany przez międzynarodową FIA (Federation Internatinale de l’Automobile), którego historia sięga 1992 roku. W tym roku organizowany jest już 19 raz.

Reklama

W wydarzeniu biorą udział 84 zespoły reprezentujące uniwersytety, firmy i inne grupy z całego świata. Uczestnicy wyścigu będą rywalizować w liczbie okrążeń przejechanych wokół toru o długości 5,8 km podczas dwóch czterogodzinnych tur.

Inne

Auta z napędem słonecznym wykorzystują elektryczność generowaną przez panele słoneczne. Nadmiarowa energia magazynowana jest w akumulatorach, które przekazują ją do silnika w momencie, gdy ta dostarczana przez panele jest niewystarczająca, na przykład z powodu zachmurzenia czy zapadnięcia zmroku.

Osiągi samochodów zależą również od pojemności akumulatorów i ich wagi. Przypuszczalnie dlatego dwie drużyny - Nuon Solar Team z Politechniki w Delft w Holandii oraz OSU Team z Uniwersytetu Sangyo w japońskiej Osace - zdecydowały się wykorzystać w swoich pojazdach cylindryczne akumulatory litowo-jonowe o pojemności 3.1 Ah, które dostarczy Panasonic. Baterie tego producenta charakteryzują się jednym z najwyższych wskaźników gęstości energii, dzięki technologii niklowej elektrody. Niska waga i wysoka pojemność sprawiają, że akumulatory działają dłużej a ich waga jest mniejsza.

Inne