Jest zapotrzebowanie, jest i towar. Handlarze, komisy i inni spełniają zachcianki polskich kierowców - sprowadzają z zagranicy to czego pragnie Kowalski a potem sprzedają to np. przez Internet. Z analizy ofert opublikowanych w pierwszym półroczu 2010 roku w serwisie otoMoto.pl wynika, że najchętniej wystawianymi na sprzedaż markami w segmencie samochodów osobowych były: Volkswagen, Opel oraz Ford. Łączna liczba zamieszczonych ogłoszeń dla tych 3 marek wynosiła ponad 373 tys.

Reklama

Polacy bardzo chętnie wystawiali na sprzedaż także auta Renault (90 tys. ofert). Francuska marka uplasowała się na 4 miejscu w rankingu 10 najchętniej sprzedawanych marek. Środek stawki okupują odpowiednio Audi (79 tys. ogłoszeń) oraz Fiat (60 tys. ofert). 7 lokata z liczbą 60 tys. ofert należy do BMW, które wyprzedziło Mercedesa zaledwie o 1 tys. anonsów. Stawkę zamykają Peugeot z dorobkiem 44 tys. ogłoszeń oraz Toyota, która w ostatnim półroczu reprezentowana była tylko przez 42 tys. ofert.

W rankingu 10 najchętniej sprzedawanych na stronach otoMoto.pl modeli króluje Volkswagen Golf. Tuż za nim znalazł się Volkswagen Passat, Opel Astra oraz Opel Vectra. 5 lokatę zajęło Audi A4 wyprzedzając Forda Focusa, Forda Mondeo oraz Opla Corsę. Ostatnie miejsca w półrocznym zestawieniu 10 najchętniej wystawianych modeli aut, zajęły Renault Megane i Laguna.

Tych samochodów używanych pożądają Polacy! - czytaj dalej>>>Polacy najchętniej wystawiali na sprzedaż samochody osobowe z rocznika 1999. Od stycznia do czerwca tego roku ponad 110 tys. ofert dotyczących aut z tego rocznika zostało zamieszczonych na stronach największej internetowej giełdy motoryzacyjnej otoMoto.pl. Chętnie wystawiamy także samochody z lat 2000, 1998 oraz 2001. Najmłodsze auta które znalazły się w rankingu najbardziej popularnych roczników, pochodzą z 2006 roku; z kolei najstarsze to samochody sprzed 13 lat.

Najwięcej ofert zamieszczonych w serwisie otoMoto.pl pochodziło z Wielkopolski (171 tys. ogłoszeń), Mazowsza (147 tys.), Śląska (138 tys.) i Małopolski (97 tys.). W ciągu ostatnich 6 miesięcy w zamieszczaniu ofert dominowali mieszkańcy Warszawy – ponad 23 tys. Z kolei 12 tys. ofert pochodziło z Krakowa, a 11 tys. z Poznania. W czołówce rankingu miast uplasowała się Bydgoszcz (10 tys.) wyprzedzając o kilkaset ofert Gdańsk (10 tys.) oraz Wrocław (9 tys). Stawkę 10 najbardziej aktywnych w branży miast zamykają: Łódź (6 tys.), Szczecin (6 tys.), Lublin (5 tys.) oraz Białystok (4 tys.).

W ciągu pierwszych 6 miesięcy 2010 roku na stronach serwisu otoMoto.pl wystawione zostały samochody w różnych przedziałach cenowych. Te najtańsze można było nabyć już za kwotę 600-800 zł. Najdroższe były auta luksusowe, zabytkowe, sportowe oraz kolekcjonerskie dostępne od 200 tys. zł. Średnia cena samochodu osobowego wystawionego na sprzedaż w serwisie otoMoto.pl wynosiła 23 016 zł.

"Sporządzony przez nas raport podsumowuje jedynie statystycznie pierwsze półrocze tego na rynku samochodów używanych" - wyjaśnia Marcin Świć, menedżer serwisu otoMoto.pl. "Wysoka liczba wystawianych przez sprzedawców samochodów marki Volkswagen, świadczy o ich dużej popularności w Polsce i ustalonej marce. Większość sprzedających chwali w ofertach Volkswageny jako auta o trwałym zawieszeniu, dobrych osiągach i oszczędnych silnikach. Nie bez znaczenia pozostaje także łatwy dostęp do części zamiennych."

Inne