Kierowcy nie będą mogli zmniejszyć sobie liczby punktów karnych podczas specjalnych szkoleń. To jedna ze zmian proponowanych w rządowym projekcie ustawy o kierujących pojazdami, nad którymi pracuje teraz Sejm.

Całkowicie zmieni się filozofia systemu punków karnych. Kierowcy nie będą mogli tak jak dziś pozbyć się punktów na specjalnych kursach prowadzonych przez wojewódzkie ośrodki szkolenia kierowców.

"Teraz kierowca, który uzbiera 24 punkty, ma cofane uprawnienia do momentu złożenia egzaminu państwowego. Może być to powtarzane wiele razy, bo po każdym egzaminie następuje zwrot prawa jazdy. Kierowca może także odbyć kursy zmniejszające liczbę punktów" - mówi Mikołaj Karpiński, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.

"Proponujemy natomiast, aby nie było kursów zmniejszających liczbę punktów. Kierowca będzie mógł tylko raz dojść do 24 punktów i wówczas będzie kierowany na kurs reedukacyjny. Punkty wtedy są zerowane. Tylko raz. Potem jeśli w ciągu 5 lat w każdym roku przekroczy 24 punkty karne, to nie jest mu cofane uprawnienie do kierowania pojazdami, lecz uprawnienia zostają mu całkowicie odebrane" - podkreśla rzecznik.

Zmiana oznacza także, że kierowca, który utraci uprawnienia, będzie musiał od początku zacząć kurs i zaliczyć wszystkie egzaminy. To nie koniec sankcji.

Więcej informacji: Kierowcy nie będą mogli zmniejszyć liczby punktów karnych