79. Rajd Monte Carlo odbędzie się w dniach 19-23 stycznia 2011 i będzie pierwszą rundą cyklu Intercontinental Rally Challenge (IRC) powstałego w 2006 roku.

Reklama

W IRC kierowcy startują samochodami grupy N i A z silnikami o pojemności do 2000 ccm. Nie ma teamów dysponujących najbardziej zaawansowanymi technologicznie (i najdroższymi w eksploatacji) samochodami WRC, którego od przyszłego roku już nie będą mogły być używane w rajdowych mistrzostwach świata.

Decyzję w wycofaniu WRC od 2011 roku podjęła FIA ze względów oszczędnościowych, chcąc zmniejszyć bardzo wysokie koszty utrzymania teamów fabrycznych. Właśnie z powodu zbyt wysokich kosztów z rywalizacji WRC wycofały się m.in. fabryczne ekipy Subaru i Peugeota.

Rajd w 2011 roku zostanie rozegrany w setną rocznicę pierwszego. Organizatorzy przygotowali 13 odcinków specjalnych o łącznej długości 324 km.
Rozmowy o powrocie do kalendarza mistrzostw świata Rajdu Monte Carlo prowadzone były od kilku miesięcy, ale nie zostały - ze względów finansowych - zakończone powodzeniem. Przez wiele lat rozgrywany w zimowych warunkach na alpejskich trasach rajd otwierał światowy sezon rajdowy.

W 2011 roku rundą mistrzostw świata miał być także 68. Rajd Polski, ale Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA) w czerwcu 2010 roku ostatecznie zmieniła decyzję i impreza rozgrywana na szutrowych trasach w rejonie Mikołajek wypadła z kalendarza MŚ.