Początki Toyoty sięgają końca XIX wieku - wtedy Sakichi Toyoda wynalazł pierwszy w Japonii mechaniczny warsztat tkacki. W 1926 roku Sakichi razem z synem Kiichiro założyli fabrykę przędzy i krosien automatycznych.

Toyoda junior w latach dwudziestych minionego wieku przebywał w Europie i USA - właśnie tam zaraził się motoryzacją. Po powrocie do Japonii zainwestował 100 tys. funtów, które ojciec dostał za sprzedaż patentu do automatycznych krosien, w swoje marzenie o samochodach.

Dokładnie 28 sierpnia 1937 roku powstała Toyota Motor Corporation. Dziś firma jest jednym z największych producentów samochodów na świecie. W pierwszej połowie 2007 r. wyprzedziła w sprzedaży nawet takiego giganta, jak amerykański General Motors.

Najsłynniejszy model? Corolla - przez ponad 40 lat obecności zdobyła serca kierowców na całym globie. Aktualnie występuje tylko jako sedan, kompaktowy hatchback to auris.

Polskie przedstawicielstwo Toyoty istnieje od 1991 roku. Z najświeższego raportu Samaru wynika, że najchętniej kupowanym modelem jest yaris. Do końca lipca japońska marka sprzedała 7725 sztuk tych aut.