Preparaty te sprawiają, że na szybie przez dłuższy czas utrzymuje się gładka, bezbarwna warstwa odpychająca wodę. Deszczówka wraz z brudem skupia się w "kulki" i pod wpływem pędu powietrza spływa z szyby. Jeśli jedziemy dostatecznie szybko, w ogóle nie musimy używać wycieraczek. Fajnie? No... to zależy. Tego rodzaju środki mają i wady, i zalety:

Szyby dłużej pozostają czyste i łatwiej je umyć, szczególnie w miejscach, gdzie nie docierają wycieraczki. Podczas szybkiej jazdy, np. na autostradzie, nie trzeba używać wycieraczek. Dobrym pomysłem jest użycie "niewidzialnej wycieraczki" na szybach bocznych. Nawet podczas jazdy po mieście pozostają długo czyste. A wady? Podczas powolnej jazdy krople wody nie spływają z szyby w wystarczającym stopniu, pogarszając (!) widoczność. Trzeba używać wycieraczek.

Jakość pracy normalnych wycieraczek na szybie pokrytej "niewidzialną wycieraczką" gwałtownie się pogarsza. Właściwie uzyskanie idealnie przezroczystego szkła bez smug nie jest możliwe. Zwykłe wycieraczki do prawidłowej pracy potrzebują wody! W nocy podczas niewielkiego deszczu jesteśmy bardziej podatni na oślepianie. Maleńkie kropelki wody obecne na szkle rozpraszają światło, zamiast spływać. Tego typu preparaty sprawdzają się na szybach bocznych i tylnej, a na przedniej - w miejscu, gdzie nie docierają zwykłe wycieraczki. Stosowanie ich na całej przedniej szybie jest dyskusyjne.

Nanotechnologia daje trwalszy efekt
W sprzedaży pojawiają się kosmetyki samochodowe wykonane w technologii nanocząsteczkowej, tzn. zawierające drobinki substancji czynnych mniejsze niż 100 nanometrów. "Niewidzialne wycieraczki" zrobione w tej technologii występują w zestawach, które składają się z 2, a nawet 3 substancji. Należy je nakładać w kolejności określonej w instrukcji obsługi i robić to dokładnie - np. pozostawione i utrwalone brudne zacieki, zaimpregnowane preparatem chemicznym, trudno będzie usunąć. Prezentowane poniżej preparaty nakłada się 2-stopniowo. CarPlan Glass seal & protect z serii Nanomeric (3 składniki): po umyciu szyby nakładamy środek wstępny, polerujemy, a następnie pokrywamy mieszanką dwóch substancji dostarczonych w osobnych pojemnikach. Preparat jest na tyle wydajny, że przy sprytnym wykorzystaniu wystarczy na wszystkie szyby dwóch samochodów. Cena zestawu jest jednak wysoka: 100 zł.

Producent określa trwałość prawidłowo nałożonej powłoki na 12 miesięcy. Polski środek Moje Auto z serii Nano Silver składa się z dwóch preparatów: pierwszy to odtłuszczacz na bazie spirytusu. Nakładamy go i polerujemy szybę aż do likwidacji wszelkich smug. Następnie nanosimy właściwy preparat, rozprowadzamy po całej szybie i polerujemy. Gdy efekt jest zadowalający, "odstawiamy" auto na pół godziny. Gotowe! Cena zestawu to 69 zł. Uwaga: dokładne wypolerowanie szyby to nie jest zadanie na 5 minut! Na aplikację opisanych preparatów warto zarezerwować co najmniej godzinę.

Tu znajdziecie pełne archiwum "Auto Świata". Polecamy.