Materiały tapicerskie stosowane w samochodach mają wspólną cechę: są bardzo odporne na zniszczenie i poplamienie, a jeśli już się zabrudzą, z reguły da się je dość łatwo wyczyścić. Producent auta musi zakładać, że jeśli auto używane jest choćby tylko na dojazdy do pracy i z powrotem, to w ciągu 10 lat kierowca usiądzie na fotelu ponad 7 tysięcy razy! W dodatku często podczas deszczowej pogody będzie wsiadał do auta w mokrym ubraniu, a latem w zakurzonym. Nawet gdy auto stoi zamknięte, nie jest dobrze odizolowane od ulicznego kurzu.

Wystarczy uświadomić sobie, ile razy musimy czyścić z kurzu i pyłu deskę rozdzielczą i szyby auta od środka. Dokładnie ten sam kurz i zanieczyszczenia działają na materiały tekstylne. Efekt może być tylko jeden: po kilku latach, nawet jeśli nie widać pojedynczych plam i "nieświeżość" wnętrza nie rzuca się w oczy, to i tak w porównaniu z wnętrzem nowego auta kokpit kilkuletniego samochodu wygląda marnie. Czy trzeba się z tym pogodzić? Skąd! Wystarczy odwiedzić profesjonalny komis samochodowy, aby zobaczyć, że większość samochodów ma wnętrza tak czyste, jakby przejechały dotychczas najwyżej kilkadziesiąt tysięcy kilometrów, a może i mniej. To dlatego, że sprzedawcy odmładzają samochody, zanim zaproponują je klientom.

Profesjonalne, kompleksowe pranie tapicerki niektóre myjnie proponują już za 160 zł! W niektórych przypadkach za czyszczenie (gdy wnętrze jest bardzo poplamione i wybierzemy drogi warsztat) zapłacimy ok. 300 zł. Czyszczenie za pomocą profesjonalnych urządzeń ma wiele zalet: bardzo niewielkie jest ryzyko powstania zacieków, wnętrze jest dość dobrze osuszone i już w kilka godzin po wykonaniu usługi auto można odebrać i normalnie użytkować.

Jeśli jednak chcemy zaoszczędzić, możemy wnętrze uprać sami. Ma to sens szczególnie wtedy, gdy nie jest ono bardzo mocno zabrudzone albo uprania wymaga np. tylko jeden fotel. Musimy zaopatrzyć się w specjalny preparat: piankę w spreju lub płyn w butelce z pompką. Procedura użycia tych preparatów jest prawie zawsze taka sama: odkurzamy dokładnie auto, spryskujemy obficie dany element, czekamy, aż wsiąknie, resztki preparatu wcieramy szczotką do tapicerki. Po upraniu fotela w ten sposób nie wolno na nim siadać, zanim nie wyschnie. Auto musi stać w cieple przez co najmniej kilka godzin.

Uwaga: samochodu z mokrym fotelem nie wolno zostawić na mrozie! Dopiero po wyschnięciu materiału należy czyszczone powierzchnie jeszcze raz odkurzyć. I gotowe! Uwaga: jeśli chcemy usunąć sprejem pojedynczą plamę, musimy dokładnie spryskać nim cały element, np. oparcie fotela. Jeśli skupimy się tylko na niewielkim fragmencie materiału, zrobimy paskudny zaciek! Nie wolno też zwykłym odkurzaczem osuszać mokrego materiału - grozi to porażeniem prądem!

Pranie profesjonalne
Skuteczność prania tapicerki wykonanego przez firmy zajmujące się tym zawodowo jest wyższa od amatorskiego czyszczenia. Spowodowane jest to używaniem przez profesjonalistów specjalnych urządzeń do prania tapicerki, tzw. odkurzaczy piorących. Sprzęt ten ma zbiornik z przygotowanym roztworem wody ze środkiem czyszczącym, którym przez specjalną dyszę spryskuje się praną powierzchnię. Substancja czyszcząca wnika w głąb materiau i powoduje rozkład cząsteczek brudu. Następnie przy pomocy specjalnej końcówki brud wysysa się razem z wodą z tapicerki do drugiego zbiornika. Dzięki temu czyszczony materiał jest dokładnie uprany nie tylko na powierzchni. W przypadku prania ręcznego detergent również wnika w głąb materiału, ale nie można go odessać i nieczystości pozostają wewnątrz. Poza tym profesjonaliści mają największe doświadczenie w doborze skutecznych środków piorących i usuwaniu najbardziej kłopotliwych plam.

Pierzemy siedzenia sami
Najpierw dokładnie odkurzamy wnętrze auta. Zanim zabierzemy się do pracy, powinno być suche. Następnie nanosimy na czyszczoną powierzchnię dużą ilość pianki, czekamy chwilę, a następnie wcieramy szczotką, szorując w różnych kierunkach. Po wyschnięciu (może to potrwać nawet kilka godzin) bardzo dokładnie odkurzamy czyszczone powierzchnie. Skrystalizowany brud powinien trafić do odkurzacza. Uwaga: preparatami do tapicerki tekstylnej nie powinno się czyścić skóry. Przed użyciem każdego preparatu trzeba dokładnie przeczytać instrukcję użycia!

Opinia eksperta - Krzysztof Młynarczyk, ASK - Partner Karcher
Pranie ekstrakcyjne przy pomocy specjalnych urządzeń jest skuteczne, ale efekt końcowy w dużym stopniu zależy od użytego środka. Dobry preparat wnika w głąb czyszczonego materiału i reaguje z brudem, oddzielając go od materiału. Następnie nieczystości zostają dokładnie odessane. Uprany w ten sposób materiał jest czysty i pachnący. Czyszczenie ręczne pozornie daje podobny efekt, ale jest mniej dokładne, gdyż ogranicza się głównie do powierzchni zewnętrznych, a część brudu i tak zostaje wewnątrz tapicerki.

Tu znajdziecie pełne archiwum "Auto Świata". Polecamy.