Pierwsza tura ferii potrwa od 15 do 28 stycznia. Dzieci z kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego ruszą na odpoczynek od szkoły.

Część z nich pojedzie z rodzicami samochodem. Dlatego fotelik to obowiązek! Nigdy nie wolno przewozić malucha nie przypiętego lub na kolanach.

Wszystkie dzieci w wieku do 12 lat, których wzrost nie przekracza 150 cm, muszą jeździć w fotelikach lub na poduszkach podwyższających. Bobas w wieku do 12 miesięcy, o wadze do 13 kg, powinien podróżować w odpowiednim nosidełku tyłem do kierunku jazdy.

Uwaga! Nie wolno przewozić dziecka w foteliku montowanym tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu, kiedy poduszka powietrzna pasażera nie jest odłączona.

Najbezpieczniej jest z tyłu na środku kanapy - jeśli jest tam trzypunktowy pas bezpieczeństwa. Kiedy przewozisz starsze dziecko zapięte pasem samochodowym, ten nie może przechodzić przez szyję i brzuch - rozwiązaniem problemu jest podstawka. W żadnym wypadku pasy nie mogą być luźne ani poplątane.

Poza tym przydadzą się ulubione zabawki (tylko miękkie), zestaw piosenek czy opowieści w głowie i w drogę!

Co z autobusami wycieczkowymi? Z okazji ferii policja nie przygotowała specjalnej akcji. "Jednak można liczyć na nasze wsparcie i obecność na drodze" - deklaruje Marcin Szyndler z biura prasowego Komendy Głównej Policji.

"Tylko należy nam pomóc" - wystarczy, że opiekun czy organizator wycieczki dzień przed podróżą zadzwoni na komendę i poda godzinę oraz miejsce odjazdu. Na pewno pojawi się radiowóz i czujnemu oku policjantów nic nie ujdzie.

Co będą sprawdzać? Stan techniczny autokaru, wyposażenie (gaśnice, apteczki), dokumenty i trzeźwość kierowcy. Szyndler zapewnia, że można również prosić o kontrolę w dniu odjazdu - "jednak trzeba będzie cierpliwie poczekać na swoją kolejkę".

Kalendarz tegorocznych ferii:
15 - 28 stycznia: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie;

22 stycznia - 4 lutego: podlaskie;

29 stycznia - 11 lutego: dolnośląskie, łódzkie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie;

12 - 25 lutego: lubelskie, podkarpackie, pomorskie, śląskie, warmińsko-mazurskie.
Reklama