Inne / BORIS ROESSLER
Reklama

Niemiecki Automobilklub (ADAC) przeprowadził oryginalny test na 241 samochodach z różnych segmentów i o różnych systemach zasilania. Celem było przejechanie jak największej liczby kilometrów na paliwie kupionym za 30 euro (ok. 120 zł). próbę przeprowadzono na prawie wszystkich znanych rodzajach aut: od małych dwumiejscowych po typowo sportowe. Wynik? Potwierdził prymat samochodów zasilanych gazem w zakresie oszczędności.

Inne / Andrzej Grygiel

Próba ADAC okazała się triumfem Fiata Pandy Natural Power (gaz ziemny), który przejechał 724 kilometry, czyli dystans równy odległości między Frankfurtem i Morzem Północnym. Jak działa najbardziej ekonomiczny samochód? Czytaj dalej...Jak działa najbardziej ekonomiczny samochód? - czytaj dalej>>>


W płycie podłogowej Pandy Natural Power umieszczono dwa niezależne zbiorniki metanu o łącznej pojemności 72 litrów (12 kg). Kabina zachowała oryginalną przestrzeń dla pasażerów, także bagażnik nie starcił na pojemności (w zależności od rodzaju zastosowanej tylnej kanapy, kufer pomieći od 190 do 840 litrów, mierząc do poziomu dachu). Dodatkowo 30-litrowy zbiornik na benzynę pozwala podróżować również w strefach, gdzie sieć stacji oferujących metan nie jest zbyt gęsta.


Inne

Osiągi? Fiat Panda Natural Power jest napędzany silnikiem 1.2 Bipower, który rozpędza ten samochód do prędkości 140 km/h, przy zasilaniu gazem ziemnym (a do 148 km/h, przy zasilaniu benzynowym). W trybie zasilania gazem ziemnym poziom emisji CO2 to 113 g/km.Jak działa najbardziej ekonomiczny samochód? - czytaj dalej>>>


"Panda Natural Power produkowany w fabryce w Tychah należy do gamy produktów złożonej z 14 modeli Fiata o podwójnym zasilaniu (metan/benzyna), wśród których znajdują się samochody osobowe i dostawcze. Należy przypomnieć, że z ilością prawie 400 tys. sztuk sprzedanych do dzisiaj, Fiat jest europejskim liderem w dziedzinie samochodów z fabryczną instalacją metanową (OEM). Ponadto, dzięki wyjątkowemu wzrostowi popularności metanu, najbardziej ekologicznego i ekonomicznego paliwa dostępnego dzisiaj na rynku, już trzeci rok z rzędu Fiat okazał się najbardziej ekologiczną marką spośród 10 najlepiej sprzedających się marek w Europie, ze średnim poziomem emisji CO2 równym 127,8 g/km, przy średniej rynkowej wynoszącej 145,8 g/km - wg danych niezależnego instytutu Jato Dynamics.” - powiedział dziennikowi.pl Bogusław Cieślar, szef biura prasowego Fiat Auto Poland.