Inne
Reklama
Inne

BMW wymyśliło, że seria 5 jako sedan i kombi to za mało, a kolejny SUV to już przesada. Dlatego do rodziny "piątki" dołączy zupełnie nowe auto model 5 Gran Turismo. Pięciometrową długością dorównuje prawie serii 7, od której przejął także olbrzymi rozstaw osi (3,07 m), pozostaje jednak o 13 cm niższy (1,56 m) od X6 (1,69 m).

>>>Które BMW chciałbyś mieć?

Auto wyposażono w system dzielonej klapy bagażnika. Na czym polega ten mechanizm? Otóż można podnieść samą pokrywę kufra jak w sedanie lub razem z tylną szybą niczym w liftbackach (film obok pokazuje jak to działa). Rozwiązanie chroni też przed wychłodzeniem wnętrza zimą a latem przed upałami.

>>>Potwornie mocne BMW, czyli X5 M

W podróż pod szklanym dachem nowe BMW zabierze czterech ludzi. Tylne siedzenia można przesuwać i rozkładać. Powiększając w ten sposób miejsce dla osób lub na bagaż.

Kiedy fotele są w położeniu standardowym wtedy podróżni pod względem ilości miejsca na nogi mają poczuć się niczym w topowej limuzynie serii 7 (bagażnik 440 l), przestrzeni nad głową dostaną tyle co w X5 (największy SUV BMW).

W razie potrzeby tylne siedzenia można przesunąć do przodu nawet o 10 cm. Swoboda nóg jest wówczas na poziomie limuzyny serii 5, pojemność bagażnika wzrasta do 590 litrów. Maksymalnie do kufra można wlać 1700 l. W środku widać pokrętło systemu i-Drive. Ciekawy smaczek to stylowe drzwi bez ramek.

Wreszcie napęd - Bawarczycy stawiają trzy silniki do wyboru. Najsłabszy w towarzystwie jest turbodiesel - z 3 litrów i sześciu cylindrów ustawionych obok siebie da kierowcy 245 KM i 540 Nm (od 1750 do 3 tys. obr./min). Takie możliwości pozwalają 5 GT przyspieszyć od 0 do 100 km/h w 6,9 sekundy.

>>>BMW X6 M - piekielna mocNastępny pod względem mocy jest model benzynowy 535i GT - rzędową szóstkę pogania turbodoładowane. Efekt? 306 koni galopuje do "setki" w 6,5 sekundy. Wreszcie szczyt możliwości - widlasty ośmiocylindrowy 4,4-litrowy motor Twin-Turbo odda na tylne koła 407 KM i 600 niutonometrów. Zryw do 100 km/h wynosi zaledwie 5,5 sekundy. Każdy model GT 5 rozpędzi nowy ośmiobiegowy automat.

BMW 5 Gran Turismo zadebiutuje we wrześniu na salonie we Frankfurcie. Do sprzedaży trafi jeszcze zimą tego roku.

>>>Uwaga na policyjne BMW!

Jak myślicie - to szkarada, czy ciacho?