Planując zakup używanego samochodu jednym z kryteriów, które mają decydujące znaczenie dla podjęcia decyzji, jest przebieg interesującego nas modelu. To od przebiegu zależna jest często akceptacja bądź odrzucenie danej oferty. Nic w tym dziwnego, gdyż przebieg jako taki, to nie tylko zestaw cyfr na liczniku.

Poziom przebiegu świadczy o stanie i kondycji technicznej elementów eksploatacyjnych pojazdu. Na jego podstawie możemy wstępnie wnioskować o stanie silnika czy części zamiennych. Dodatkowo stan licznika ma nam powiedzieć, kiedy, dla własnego bezpieczeństwa, powinniśmy sprawdzić cyklicznie zużywające się części takie jak klocki hamulcowe, filtry czy wymienić rozrząd. Wysoki stan licznika, ma także często wpływ na poziom zużycia i zniszczenia wnętrza samochodu.Zobacz, jak kupić używany samochód - czytaj dalej>>>


Wśród kierowców funkcjonują utarte stereotypy, jaki przebieg jest akceptowalny dla danego rocznika samochodu, aby jego stan ogólny był zadawalający, a pojazd był wart kupienia. Jeżeli przebieg jest duży, wówczas oczekuje się, że dany samochód można będzie nabyć za cenę niższą, niż przeciętna wartość tego modelu na rynku.

W związku z tak istotnym wpływem przebiegu na szanse sprzedażowe pojazdu, dosyć powszechną, acz niechlubną i sprzeczną z prawem praktyką stało się "przekręcanie liczników". Sprzedający auta, nauczeni doświadczeniem i zdeterminowani koniecznością pozbycia się samochodu, niejednokrotnie różnorodnymi metodami starali się zmniejszyć faktyczny przebieg oferowanego pojazdu.Zobacz, jak kupić używany samochód - czytaj dalej>>>


W związku z tym, że przebieg auta ma znaczący wpływ na wartość rynkową pojazdu oraz szanse jego sprzedaży, analitycy firmy EurotaxGlass’s, badając rynek pojazdów używanych, określili różnice wartości, jakie mogą osiągać te same pojazdy różniące się znacznie przebiegiem.

W tabeli zestawienie notowań dziesięciu trzyletnich, popularnych na naszym rynku modeli, z przebiegiem na poziomie 50 tys. i 150 tys.km:

Z powyższych danych wynika, że wysoki przebieg może realnie obniżyć wartość trzyletniego samochodu nawet o około 36 procent. Nic więc dziwnego, iż jego zmniejszenie jest wielką pokusą dla osób, chcących jak najwięcej zarobić na sprzedaży auta. Kupując używany pojazd warto więc możliwie jak najdokładniej sprawdzić jego stan techniczny, by zminimalizować ryzyko stania się ofiarą "fałszerzy przebiegów".