Oto wyniki najnowszych badań Szkoły Jazdy Renault. Na pytanie - "Czy wymieniasz opony z zimowych na letnie?” - odpowiedzi "nie" udzieliło 15 proc. osób. Z tej grupy 9 proc. twierdzi, że jest to zbyt kosztowne, a 6 proc. - że nie ma to wpływu na bezpieczeństwo jazdy. Są też i tacy, którzy choć wymieniają opony, uważają, że nie ma to wpływu na bezpieczeństwo jazdy - tak odpowiedziało 9 proc. uczestników sondy.

"Opony to jedyny element bezpośrednio łączący samochód z nawierzchnią drogi, więc ich stan ma bardzo istotny wpływ na bezpieczeństwo podróżnych. Wymiana opon zimowych na letnie to jedna z podstawowych czynności jakie powinien wykonać kierowca, przygotowując auto do nowego sezonu" - mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. .

Choć przepisy Prawa o ruchu drogowym nie zakazują jazdy na oponach zimowych latem, należy podkreślić, że takie opony istotnie pogarszają właściwości jezdne samochodu podczas wysokich temperatur. Wynika to z różnic w strukturze, która w oponach zimowych charakteryzuje się m.in. dużymi kostkami bieżnika i licznymi lamelkami: wąskimi, głębokimi rowkami w bieżniku, które mają na celu zwiększenie przyczepności opony.

>>>Dlaczego opony letnie są lepsze niż zimowe? - czytaj dalej>>>


"Opony zimowe użytkowane latem mają gorsze wyniki w testach hamowania" - ostrzegają trenerzy Szkoły Jazdy Renault. "Dodatkowo są one wykonane z bardziej miękkiej mieszanki gumy niż opony letnie, przez co znacznie szybciej się zużywają, są bardziej podatne na uszkodzenia i obniżają precyzję prowadzenia samochodu" - dodają.

Wymieniając opony na letnie należy pamiętać, by spełniały one określone parametry. Minimalna wysokość bieżnika powinna wynosić 1,6 mm - poniżej tej granicy opony nie nadają się do użytkowania. Opony powinny mieć też odpowiednie ciśnienie, korygowane regularnie, przynajmniej raz w miesiącu, do poziomu zalecanego przez producenta auta.