Inne / Joakim Carlander
Reklama

Nowy 2-litrowy silnik GDTi (ang. Gasoline Turbocharged Direct Injection) będzie montowany w modelach S80, V70 i XC60. Motor produkuje 203 KM, moment obrotowy - 300 Nm, osiąga już przy 1750 obr./min. Wartość maksymalnej mocy jest na takim samym poziomie, co większej 2.5 litrowej, pięciocylindrowej jednostki Volvo, ale zużycie paliwa jest niższe.

Inne / Joakim Carlander

Nowy system turbodoładowania został opracowany w ramach współpracy Volvo Cars z Borg-Warner Turbo oraz producentem komponentów stalowych firmą Benteler Automotive. W efekcie powstała turbosprężarka, która obecnie jest najmniejszym urządzeniem tego typu na rynku (w stosunku do maksymalnej mocy silnika).

Obudowa turbiny w nowym silniku została wbudowana w przewód rurowy rozgałęziony. Volvo już wcześniej stosowało podobne rozwiązanie, jednakże najnowszy zespół turbodoławania został wykonany całkowicie z blachy stalowej. Ów patent Volvo jest innowacyjnym rozwiązaniem na skalę światową.

"Ta nowatorska technologia umożliwia ukształtowanie przewodu wydechowego w idealny sposób zapewniający optymalny przepływ gazu i wytworzenie maksymalnego efektu rezonansowego. To pozwala uzyskać najwyższą możliwą wydajność turbiny." - wyjaśnił Magnus Jonsson, kierownik działu rozwoju produktów w Volvo Cars.Motor wykorzystuje bezpośredni wtrysk paliwa oraz układ zmiennych faz rozrządu (VVT) dla obu wałków rozrządu. Połączenie tych rozwiązań, zapewnia wysoki współczynnik napełnienia cylindra w komorze spalania niezależnie od obrotów silnika. Przy czym turbosprężarka zaczyna obracać się wcześniej, co umożliwia szybką reakcję silnika już przy niskich obrotach. Regulacja momentu otwarcia zaworów silnika odbywa się poprzez otwieranie i zamykanie zaworów sterujących ciśnieniem oleju oraz sterowaniem jego przepływu w układzie zmiany faz rozrządu do chwili uzyskania pożądanego odchylenia kątowego pomiędzy zewnętrznym i wewnętrznym elementem sterującym wałka rozrządu.

Zdaniem konstruktorów wszystkie te rozwiązania zapewniają mniejsze zużycie paliwa oraz niższą emisji spalin, a przy tym zachowują osiągi samochodu na wysokim poziomie i umożliwiają płynne przyspieszanie i dobre właściwości jezdne, nawet przy niskich prędkościach obrotowych silnika. Na przykład, Volvo S80 wyposażone w nowy silnik 2.0 GTDI z automatyczną skrzynię biegów, zużywa zaledwie 8,3 l/100 km a jeździ jak szalone (0-100 km/h - ręczna/automatyczna skrzynia biegów 7,9 s/8,5 s).

Silnik będzie oferowany zarówno z automatyczną sześciostopniową skrzynią biegów Powershift i manualną sześciobiegową przekładnią. Początkowo motor zostanie wprowadzony w krajach, które promują posiadanie samochodów o pojemności skokowej poniżej 2.0 litrów w wybranych krajach europejskich i Azji Południowo-Wschodniej.