Na tych kolorach stracisz najwięcej. Ale jeden trzyma wartość w sposób niespotykany

Portal iSeeCars.com przeprowadził pod koniec ubiegłego roku analizę ofert ponad 1,3 miliona trzyletnich samochodów używanych. Cel: zbadać wpływ koloru na wartość auta przy odsprzedaży. Wynik?

Średnio samochód tracił w USA po trzech latach około 22,5 proc. swojej wartości (to i tak bardzo mało!), podczas gdy samochody żółte straciły rekordowo niskie 13,5 proc. Dobrze wartość trzymają też samochody w kolorach beżowym, pomarańczowym i zielonym– utrata wartości poniżej 20 proc. Natomiast największą stratę wartości ponoszą klienci wybierające samochody w kolorach złotym (ciekawe, bo to jednak dość bliski krewny złotego!), brązowym i czarnym.

Reklama

Częściowo dzieje się tak dlatego, że samochody w kolorach żółtym, pomarańczowym i zielonym występują na rynku relatywnie rzadko. I chociaż niewiele osób wybiera samochody w tych jaskrawych kolorach w salonie, to na rynku wtórnym popyt na nie przewyższa podaż.

W jakim kolorze najczęściej występuje w Polsce używany Opel Astra?

Reklama

A jak wygląda to na naszym rynku? Otóż z danych AAA Auto wynika, że w ofercie firmy zdecydowana większość samochodów, bo niemal 70 proc., występuje w czterech "głównych" kolorach: czarnym (20,2 proc.), szarym (18,3 proc.), białym (15,1 proc.) i srebrnym (15,1 proc.). Czarny kolor cieszy się największą popularnością w przypadku hatchbacków, SUV-ów oraz kombi. Natomiast najpopularniejszy używany samochód w Polsce (Opel Astra) najczęściej występuje w kolorze srebrnym.

Opel Astra / Materiały prasowe Opel

Wielu kierowców i dilerów uważa, że kolory czarny, szary i srebrny, są bezpieczne pod względem ogólnej akceptacji, ale jak się okazuje na przykładzie amerykańskiego badania, są one zbyt powszechne, żeby utrzymać wyższą wartość samochodu. Dlatego kupujący, którzy szukają bardziej popularnych kolorów, które z jednej strony są akceptowalne, a z drugiej zachowują wartość samochodu, powinni rozważyć zakup auta w kolorach czerwonym, białym lub niebieskim– powiedziała Karolína Topolová, Dyrektor Generalna Aures Holdings, operatora sieci autocentrów AAA.

Najczęściej występujące kolory w podstawowych rodzajach nadwozi samochodów używanych w ofercie AAA Auto w Polsce w 2023 r.:

Hatchback SUV Kombi
Czarny 16,64% Czarny 21,56% Czarny 23,69%
Srebrny 16,42% Szary 19,10% Szary 21,08%
Szary 15,85% Biały 18,44% Srebrny 19,16%
Biały 14,82% Srebrny 7,71% Biały 12,73%
Niebieski 12,28% Niebieski 7,54% Niebieski 10,32%
Żółte auta tracą wolno na wartości? / Tomasz Sewastianowicz