Według startupu, Alef Aeronautics, jego "Model A" jest pierwszym pojazdem latającym, który może poruszać się po drogach publicznych i parkować jak zwykły samochód z zezwoleniem od FAA.

Reklama

"Mały krok dla samolotów, wielki - dla samochodów"

FAA potwierdziła, że pojazd dostał specjalny certyfikat zdatności do lotu dla celów badawczych, rozwojowych i wystawienniczych. W opinii Alef Aeronautics "Model A" wyróżnia się tym, że jest jedynym samolotem - pojazdem startującym i lądującym, który może jeździć i parkować jak zwykły samochód.

Reklama

Jesteśmy podekscytowani otrzymaniem tego certyfikatu od FAA. Pozwala nam to zbliżyć się do zapewnienia ludziom przyjaznych dla środowiska i szybszych dojazdów do pracy, oszczędzając osobom i firmom wiele godzin tygodniowo. To jeden mały krok dla samolotów i jeden wielki krok dla samochodów – ocenił dyrektor generalny startupu Jim Dukhovny.

"Powrót do przyszłości" na naszych oczach

Nad "Modelem A" firma pracuje od 2015 roku. Zainspirował ją film "Powrót do przyszłości II". Startup przyjmuje zamówienia w przedsprzedaży na pojazd, który ma oficjalnie trafić na rynek w 2025 roku w cenie ok. 300 tys. dolarów.

UPI zwraca uwagę, że "Model A" nie został jeszcze zatwierdzony przez krajowy urząd ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego (NHTSA).

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski