Do wypadku doszło w niedzielę ok. godz. 15 w Czajkach (powiat wysokomazowiecki). Policja podała, że w radiowóz, który zamykał kolumnę rządowych pojazdów, czołowo wjechała osobowa mazda. Nic nie wskazuje na umyślne działanie - kierująca mazdą, jadąc z przeciwnego kierunku straciła panowanie nad swoim samochodem - podawała policja.

Reklama

W zdarzeniu obrażenia odniosły cztery osoby - dwóch policjantów i dwie osoby z mazdy.

Po wypadku głos w sprawie zabrała m.in. posłanka Koalicji Obywatelskiej Agnieszka Pomaska.Tak się wozi Premier Morawiecki. Gdy wychodzi na jaw, że doszło później do wypadku, policja wydaje oświadczenie, że winny jest kierowca prywatnego auta, wiozący dwójkę dzieci. Sami oceńcie czy mielibyście szansę z kolumną pisowskiego premiera - napisała na Twitterze Pomaska i dodała filmik z przejazdu kolumny samochodów uprzywilejowanych sugerując, że to kolumna rządowa.

Po zwróceniu jej uwagi przez internautów w komentarzu pod swoim tweetem dodała, że wideo nie pochodzi z niedzielnego zdarzenia, a z 2020 roku. Posłanka wyjaśniła, że użyła go tylko jako ilustrację.

Reklama

O film pytany był na poniedziałkowej konferencji rzecznik rządu.

Po pierwsze to nagranie nie dotyczy wczorajszego wydarzenia. Druga rzecz to w tym miejscu trzeba złożyć wyrazy ubolewania wobec tych, którzy są ofiarami tego wypadku czyli policjantów, którzy są teraz hospitalizowani. Chciałbym złożyć wyrazy współczucia tym osobom, które są ofiarami tej kolizji - powiedział Müller.

Podkreślił, że co do jej przebiegu, to w niedzielę policja informowała o tym jak to wyglądało. W związku z tym macie państwo obraz tej sytuacji i więcej w tym zakresie trudno dodać - dodał.

Reklama

Niektórzy politycy opozycji może będą chcieli tę kwestię wykorzystać do swoich celów politycznych, ale to już zostawiam ocenie tych, którzy obserwują i komentują politykę - zaznaczył.

Procedury dot. przejazdu kolumn SOP do zmiany?

Rzecznik rządu odpowiedział też na pytanie, czy nie powinno się przejrzeć procedur dotyczących przejazdu kolumn SOP - czy zawsze kolumna musi poruszać się na sygnałach i z dość dużą prędkością.

Policja przedstawiła informację, że drugi samochód z przeciwległego pasa ruchu zjechał na pas, którym prawidłowo poruszała się oznaczona kolumna. To są fakty - podkreślił.

Müller wyjaśnił, że standardowym działaniem jest to, że kolumny, które jadą z prezydentem czy premierem są kolumnami - w myśl przepisów prawa o ruchu drogowym - bo inaczej oznaczałoby to, że ta kolumna może być przerwana przez inny pojazd i dlatego jeżdżą w kolumnie oznaczonej sygnałem dźwiękowym.

autorzy: Marta Stańczyk, Grzegorz Bruszewski