Nowe tablice rejestracyjne to efekt rozporządzenia Ministerstwa Infrastruktury. Resort w specjalnym dokumencie przypisał dodatkowe wyróżniki dla części województw. Powód?

Wydziały komunikacji zgłaszały "wyczerpywanie się pojemności tablic samochodowych", czyli skończyła się pula numerów dla dotychczasowych wyróżników. Oto szczegóły reformy…

Nowe tablice rejestracyjne wchodzą w życie, jakie zmiany?

Reklama

Oznaczenia WE, WA czy WN dla Warszawy, GD dla Gdańska, DW dla Wrocławia czy SK dla Katowic za chwilę wymieszają się z nowymi skrótami. Na początek ministerstwo przyznało nowe wyróżniki dla siedmiu województw, w których poziom wykorzystania pojemności rejestracyjnej tablic był największy. Oznaczenia będą stosowane na standardowych i krótkich tablicach rejestracyjnych.

Nowe tablice rejestracyjne z nowymi wyróżnikami literowymi niebawem dostaną kierowcy z województw: mazowieckiego – A zamiast W na początku numeru rejestracyjnego samochodu, śląskiego – I zastąpi S, małopolskiego – J zamiast K, wielkopolskiego – M w miejsce P, dolnośląskiego – V zamiast D, pomorskiego – X w miejsce G i podkarpackiego – Y zastąpi R.

Nowe tablice rejestracyjne / dziennik.pl
Reklama

Oto nowe wyróżniki standardowych tablic rejestracyjnych

 • Gdańsk - będzie XD 00000 (obecnie jest GD 00000)
 • Poznań - będzie MO 00000 (jest PY 00000)
 • Warszawa - będzie AE 00000 (jest WE 00000)
 • Wrocław - będzie VW 00000 (jest DW 00000)
 • Katowice - będzie IK 00000 (jest SK 00000)
 • Kraków - będzie JR 00000 (jest KK 00000)
 • Rzeszów - będzie YZ 00000 (jest RZ 00000)
Nowe tablice rejestracyjne - w Warszawie zamiast oznaczenia WE pojawi się wyróżnik AE / Tomasz Sewastianowicz

Nowe wyróżniki krótkich tablic rejestracyjnych (dla aut amerykańskich i sprowadzonych z Japonii)

 • Gdańsk - będzie X 000 (obecnie jest G 000)
 • Poznań - będzie M 000 (jest P 000)
 • Warszawa - będzie A 000 (jest W 000)
 • Wrocław - będzie V 000 (jest D 000)
 • Katowice - będzie I 000 (jest S 000)
 • Kraków - będzie J 000 (jest K 000)
 • Rzeszów - będzie Y 000 (jest R 000)
Nowe tablice rejestracyjne - w Warszawie zamiast oznaczenia W na małych tablicach dla aut amerykańskich pojawi się wyróżnik A na początku / Youngtimer Warsaw

XD w Gdańsku. Nowe tablice rejestracyjne będą śmieszyć?

Na pierwszy rzut oka widać, że w przypadku standardowych tablic rejestracyjnych pojawi się kilka zaskakujących zestawień. Gdański wyróżnik XD to w młodzieżowym slangu wyrażenie pochodzące z emotikonów i oznacza coś bardzo śmiesznego. VW dla Wrocławia to jakby skrócić nazwę niemieckiej marki Volkswagen, a poznańskie MO niektórym przypomni symbol malowany na drzwiach radiowozów Milicji Obywatelskiej.

Nowe tablice rejestracyjne już są wydawane. Kto dostanie je jako pierwszy?

– Nowe wyróżniki dotyczą, w pierwszej kolejności, tablic rejestracyjnych jednorzędowych, zmniejszonych, popularnie nazywanych amerykańskimi. Składające się z czterech znaków (liter oraz cyfr) tablice o długości 305 mm mają znacznie mniejszą pojemność rejestracyjną, niż tablice samochodowe jednorzędowe, 7-znakowe o długości 520 mm – powiedział dziennik.pl Mikołaj Krupiński z Instytutu Transportu Samochodowego. – Wybrane wydziały komunikacji już informują o tym, że kończą się dotychczasowe wyróżniki. Tak jest np. w Warszawie, gdzie na krótkich tablicach można już spotkać na początku literę A, a nie W, jak miało to miejsce to tej pory – wskazał.

W przypadku tradycyjnych tablicrejestracyjnych z siedmioma znakami pula kombinacji też się ostatecznie wyczerpie. Wówczas znikną znane dla części miast pierwsze litery. Warszawa szacuje, że za 2-3 lata zacznie wydawać już tylko tablice z literą A na początku, w przypadku każdego rodzaju tablic.

Tablica rejestracyjna / Shutterstock

Znikną czarne tablice rejestracyjne. Masz takie auto?

Kierowców czekają też inne zmiany. Od 1 stycznia 2024 roku czarne tablice rejestracyjne stracą ważność, czyli jest jeszcze trochę czasu na przerejestrowanie pojazdu.

Toyota Corolla na czarnych tablicach rejestracyjnych / Tomasz Sewastianowicz