Na autostradzie w pobliżu Budapesztu doszło do gigantycznego karambolu z udziałem ponad 40 samochodów, w tym pięciu ciężarówek. Węgierska policja poinformowała o jednej ofierze śmiertelnej, a wcześniej o kilkudziesięciu rannych.

Ciało jednej z ofiar zostało znalezione pod spalonym wrakiem samochodu podczas prowadzenia akcji ratowniczej – przekazała policja w sobotę około godz. 23. Wcześniej poinformowano o przewiezieniu do szpitala 39 osób. Rannych zostało dziesięcioro dzieci, w tym czworo poważnie.

Karambol na Węgrzech, zderzyło się ponad 40 samochodów

Reklama

Do wypadku doszło w sobotę około godz. 14.25 na 26. kilometrze autostrady M1 na wylocie z Budapesztu. W wyniku zderzenia pięciu ciężarówek oraz 37 samochodów osobowych około 20 pojazdów stanęło w płomieniach.

– Wśród pojazdów zapaliło się 19 samochodów osobowych, furgonetka i ciężarówka. W przeciwnym kierunku, po stronie prowadzącej do Budapesztu, zderzyły się dwa samochody podała straż pożarna.

Karambol na Węgrzech / Materiały prasowe / Magyar Rendőrség police.hu
Karambol na Węgrzech / Materiały prasowe / Magyar Rendőrség police.hu

Co było przyczyną karambolu na Węgrzech? Oto nagrania

– Do wypadku mogło dojść na skutek lokalnego zapylenia. W rezultacie widoczność mogła się pogorszyć – podało Węgierskie Koncesjonowane Przedsiębiorstwo Rozwoju Infrastruktury (MKIF).

Na zdjęciach opublikowanych przez policję oraz na nagraniach z kamerek samochodowych widać chmurę pyłu oraz szary osad na autach. Nagłe organicznie widoczności - przez mgłę, ulewę, opady śniegu - jest jedną z najczęstszych przyczyn karamboli na autostradach czy drogach ekspresowych. W takich warunkach niewiele trzeba do nieszczęścia - wystarczy, że jeden kierowca zwolni czy gwałtownie zahamuje, a inni jadący za nim właściwie nie mają szans na reakcję…

Karambol na Węgrzech, wideo i zdjęcia

Na miejsce zdarzenia przybyły cztery helikoptery i 16 karetek. Ruch w obie strony został zamknięty i ma być wznowiony dopiero po przeprowadzeniu śledztwa, usunięciu pojazdów oraz ewentualnych naprawach drogi. – Błoto powstałe po gaszeniu płonących pojazdów utrudnia sprzątanie – dodało MKIF.