Policja w stolicy Małopolski przeprowadziła w dwóch terminach specjalne działania pod kryptonimem "Taxi". Zaangażowano do tego funkcjonariuszy z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie. Kilka dni później na drugim krańcu Polski policjanci przy udziale ITD i celników również sprawdzali pojazdy, ale głównie taksówki "na aplikację".

Reklama

Policja w obu przypadkach skupiała się na kontroli stanu trzeźwości kierujących, a także sposobach przewożenia pasażerów, stanie technicznym pojazdów, obowiązkowym wyposażeniu, a także zgodności przewozu pod kątem Ustawy o Transporcie Drogowym.

Policja w Białymstoku zapowiada, że niezapowiedziane kontrole taksówek będą organizowane coraz częściej. / policja.pl / fot. Podlaska Policja

Akcja "Taxi" w Krakowie. Posypało się kilkaset mandatów

Akcja "Taxi" została podzielona na dwa terminy: 30 grudnia 2022 r. oraz 10 stycznia 2023 r. W pierwszym przeprowadzano kontrole w godzinach wieczornych i nocnych, natomiast w drugim w godzinach porannych i popołudniowych. Za pierwszym razem udało się skontrolować 180 samochodów z oznaczeniem "TAXI". Ujawniono 154 wykroczenia, które w 105 przypadkach zakończyły się mandatem, a 49 sytuacji zakończyło się pouczeniem. Policjanci wykryli 7 przypadków naruszeń Ustawy o Transporcie Drogowym, 11 przypadków naruszeń Uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie dodatkowych oznaczeń taksówek osobowych.

Reklama
Policja w Krakowie przeprowadziła akcję "Taxi" w dwóch różnych terminach. To wystarczyło, żeby wykryć kilkaset nieprawidłowości i wystawić wysokie mandaty / policja.pl / fot. Małopolska Policja

W drugim terminie w czynnościach uczestniczyło 8 policjantów, którzy przez kilka godzin skontrolowali 142 taksówki. W tym czasie ujawnili 83 wykroczenia, które w 78 sytuacjach zakończyły się nałożeniem mandatu karnego. Tylko w 5 przypadkach przewoźnicy zostali pouczeni. Przy okazji ujawniono dwa przypadki naruszeń związanych ze stosowaniem Uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie dodatkowych oznaczeń taksówek osobowych.

Policja przeprowadziła akcję "Taxi". Mundurowi kontrolowali trzeźwość kierowców, stan techniczny pojazdów oraz wymagane dokumenty do prowadzenia tego typu działalności / policja.pl / fot. Podlaska Policja

Kontrole taksówek "na aplikację" w Białymstoku. Wspólna akcja policji, ITD i celników

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego wraz z funkcjonariuszami Inspekcji Transportu Drogowego oraz Służby Celno-Skarbowej urządzili 13 stycznia 2023 r. wspólną akcję kontroli stanu technicznego pojazdów i uprawnień kierowców wykonujących popularne przewozy "na aplikacje".

Podczas akcji policjanci sprawdzali trzeźwość kierowców, uprawnienia do kierowania, wymagania licencyjne oraz sposób przewożenia pasażerów. Oprócz tego pod lupę mundurowych trafił stan techniczny pojazdów oraz wymagane wyposażenie.

Akcja trwała do późnych godzin wieczornych, a funkcjonariusze skontrolowali 90 pojazdów. W tym czasie ujawnili prawie 90 wykroczeń w ruchu drogowym. Kierowcy nie stosowali się do obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa, a w samochodach brakowało wymaganego wyposażenia.

Policja zatrzymująca taksówki do kontroli będzie częstym widokiem na polskich drogach / policja.pl / fot. Podlaska Policja
Reklama

W sumie posypały się 54 mandaty karne, ale w 32 przypadkach policjanci zastosowali pouczenia. Podczas jednej kontroli sporządzono wniosek o ukaranie do sądu oraz zatrzymano 4 dowody rejestracyjne.

Funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego w czterech przypadkach odkryli naruszenia wymagań licencyjnych, brak dokumentów oraz brak wymaganych badań lekarskich i psychologicznych. W sumie nałożyli kary administracyjne o łącznej kwocie 28 tys. zł. Aż dwie z nich otrzymał obywatel Tadżykistanu.

Podlaskie służby zapowiadają, że w najbliższym czasie będzie jeszcze więcej takich kontroli.

Policja przeprowadziła akcję "Taxi" w Krakowie i Białymstoku / policja.pl / fot. Podlaska Policja