Renault zawiesza działalność swojej fabryki w Moskwie na czas rozpatrzenia przyszłości swoich udziałów w koncernie Awtowaz. Francuski gigant kontroluje 69 proc. akcji tej największej rosyjskiej spółki motoryzacyjnej, do której należy Łada.

Reklama

– Grupa Renault ocenia dostępne opcje, biorąc pod uwagę obecne otoczenie i działając odpowiedzialnie wobec 45 tys. pracowników w Rosji poinformowali przedstawiciele francuskiego koncernu.

Renault produkuje dwa modele – Logan i Sandero – na rynek rosyjski, a także model Łada Vesta na platformie B0 dostarczonej przez Francuzów.

Renault zawiesza produkcję w Rosji

W ocenie analityków Rosja odpowiada za 8 proc. podstawowych dochodów Renault. Stąd francuski koncern ma najsilniejszą pozycję na rosyjskim rynku spośród wszystkich zachodnich producentów samochodów. - W konsekwencji francuski producent samochodów skorygował marżę operacyjną grupy do około 3 proc. z poziomu 4 proc. lub wyższego - wyliczył Reuters.

Reklama

Renault w Rosji, francuski rząd dał zielone światło

We wtorek Renault wznowił produkcję samochodów w Moskwie zawieszoną 4 marca. Według informatora Reutera decyzja ta miała poparcie francuskiego rządu, który jest największym udziałowcem firmy. Dwa źródła potwierdziły agencji, że zarząd Renault przeanalizował różne opcje 10 dni wcześniej, ale postanowił na razie niczego nie zmieniać i utrzymać swoją obecność w Rosji.

W reakcji na utrzymywanie przez Renault i inne francuskie firmy działalności na rynku rosyjskim prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oskarżył te przedsiębiorstwa o współfinansowanie wojny.