Ford odsłonił dziś plany do 2024 roku i wygląda na to, że najbliższe dwa lata będą bardzo intensywne pod względem premier nowych modeli samochodów elektrycznych. Plan przewiduje wprowadzenie siedmiu aut EV – trzech osobowych i czterech dostawczych.

Reklama

Puma od 2024 roku będzie dostępna z napędem elektrycznym. Stylistycznie wyróżni się m.in. światłami z grafiką trzech pazurów w każdym reflektorze. Puma EV wyjedzie z fabryki w Krajowej w Rumunii, w której koncern zaczyna wygaszać produkcję modelu Ecosport (zakończenie jeszcze w 2022 roku).

Ford wprowadzi dwa modele elektryczne, Puma także jako elektryk

Wcześniej Mustang Mach-E zyska większe elektryczne rodzeństwo. Pod koniec 2022 roku Ford ujawni pięcioosobowego crossovera średniej wielkości o zasięgu 500 km na jednym ładowaniu. Samochód będzie pierwszym autem z nowego centrum produkcji pojazdów elektrycznych w Kolonii. W sprzedaży pojawi się w 2023 roku. Po nim w 2024 roku w tym samym zakładzie będzie wytwarzany nazywany wewnętrznie przez inżynierów Forda elektryczny Sport Crossover. Pod względem zasięgu nie może być gorszy...

Reklama

Ford spodziewa się, że roczna produkcja obu nowych modeli osiągnie 1,2 mln sztuk w ciągu sześciu lat. Inwestycja w ten elektryczny duet wyniesie 2 mld dolarów. W kwocie zawarto też nową montownię akumulatorów, która ma rozpocząć działalność w 2024 roku.

Ford wprowadzi trzy nowe auta elektryczne / Ford
Ford wyprodukuje w Kolonii dwa nowe modele elektryczne. Pierwszy z nich pojawi się na rynku w 2023 roku / Ford

Nowy elektryczny Ford większym hitem Mustang Mach-E

Jakich aut należy się spodziewać? Plany Forda są związane ze strategiczną współpracą z Volkswagenem. Oba nowe samochody elektryczne z Kolonii powstaną na bazie platformy MEB. Jednak już po zarysie sylwetek i agresywnym ukształtowaniu oświetlenia można pokusić się o stwierdzenie, że będą to auta zdecydowanie inne od propozycji VW. Wykonanie również pójdzie w stronę premium. Nieoficjalnie mówi się, że wygląd nowych EV podąży śladem Mustanga Mach-E. Do tego jeśli mają brylować w rankingach sprzedaży bardziej niż ten SUV, wówczas niższa cena jest również kluczowa.

Ford wprowadzi cztery dostawcze samochody elektryczne

Ford powiększy też ofertę elektrycznych samochodów użytkowych. Rodzina Transita rozszerzy się o cztery auta. Nowy jednotonowy Transit Custom i Tourneo Custom będą w ofercie w 2023 roku (na platformie MEB Volkswagena). Mniejszy Transit Courier i wielozadaniowy Tourneo Courier nowej generacji pojawią się w 2024 roku. Łącznie koncern zaoferuje pięć dostawczych EV.

Ford zaoferuje 9 samochodów elektrycznych / Ford
Reklama

Ford wyprodukuje akumulatory w Turcji, koniec silników spalinowych

Żeby nastarczyć akumulatorów do nowych samochodów Ford zdecydował się na inwestycję w Turcji. Amerykanie, koreańska spółka SK ON Co. i turecki Koc Holding podpisały już wstępne porozumienie, a po zawarciu właściwej umowy w pobliżu Ankary powstanie jeden z największych zakładów w Europie. Gigafabryka będzie produkować ogniwa NMC o wysokiej zawartości niklu wykorzystywane do montażu w modułach baterii. Produkcja ma ruszyć już w połowie dekady, a jej wydajność jest szacowana wstępnie na 30-45 GWh rocznie.

W ten sposób do 2030 roku Ford stanie się firmą całkowicie elektryczną. Samochody spalinowe znikną z oferty.

Ford wprowadzi nowe auta dostawcze EV / Ford