Samochód elektryczny w Polsce zdobywa na popularności. Duża część właścicieli EV nie miała jednak możliwości jazdy zimą. A jak wygląda opinia kierowców, którzy już użytkowali "elektryka" na mrozie i w śniegu?

Reklama

To sprawdzili analitycy polskiej firmy badawczej InsightOut Lab do spółki z ekspertami marki Volkswagen oraz EV Klub Polska.

Samochód elektryczny kontra zima

Reklama

Aż dla 42 proc. ankietowanych zima 2021/2022 r. będzie pierwszą w roli właściciela auta elektrycznego. Druga pod względem liczebności grupa, czyli 37 proc., użytkowała auto elektryczne na co dzień w sezonie zimowym jeden raz. 15 proc. właścicieli ma za sobą dwie zimy za kierownicą EV. Większe doświadczenie zadeklarowało tylko 7 proc. ankietowanych.

Samochód elektryczny zimą / InsightOut

Właścicieli aut elektrycznych w Polsce przybywa z każdym miesiącem. Według danych Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych liczba zarejestrowanych BEV-ów w marcu 2021 r. wyniosła 11 194. Natomiast ostatnie dostępne dane mówią, że w październiku było to już 16 037. Nastąpił więc 43 proc. wzrost. Widać zatem, że dane na temat rejestracji nowych aut elektrycznych i wyniki badania pokrywają się. Od poprzedniej zimy liczba właścicieli BEV wzrosła o nieco ponad 40 proc. i w badaniu podobny był odsetek właścicieli EV, którzy jeszcze nie użytkowali swojego auta zimą.

Samochód elektryczny zimą i latem

Jaki jest wpływ warunków atmosferycznych na zasięg samochodu elektrycznego? W temperaturach poniżej 10°C zasięgi częściowo maleją. Jednak, czy w związku z nieco mniejszym zasięgiem w sezonie zimowym, właściciele "elektryków" rzadziej korzystają ze swoich aut?

Reklama

Z badania wynika, że zima nie wpływa na częstotliwość korzystania z auta elektrycznego. 83 proc. ankietowanych właścicieli, którzy użytkowali swoje auta zimą, korzysta z "elektryków" z podobną częstotliwością bez względu na porę roku. Kolejne 5 proc. deklaruje nawet, że zimą jeździ częściej niż w innych porach roku. Tylko 13 proc. badanych zimą ogranicza korzystanie ze swojego auta elektrycznego.

Samochód elektryczny zimą / InsightOut

Zima nie hamuje samochodów elektrycznych

Zimowe warunki nie powodują, że właściciele rzadziej korzystają ze swoich aut elektrycznych. Bardziej szczegółowe pytanie, dotyczące podróżowania "elektrykiem" w sezonie zimowym, potwierdza ten trend. Około 3/4 użytkowników, którzy mieli już okazję jeździć BEV-em zimą, wyruszała wówczas w trasy przekraczające zasięg auta.

Odsetek właścicieli, którzy podróżują zimą jest wysoki. Dla porównania warto przytoczyć wyniki poprzedniego badania wśród członków EV Klubu z października br. Wówczas ankietowani byli pytani o podróże wakacyjne (bez wskazania, czy trasa przekraczała zasięg auta). Okazało się, że w ostatnie wakacje na urlop BEV-em wyjeżdżało 79% respondentów.

Samochód elektryczny zimą / InsightOut

Samochód elektryczny i ładowanie zimą

Z doświadczeń właścicieli aut elektrycznych wynika, że problemy z ładowaniem, które biorą się z zimowych warunków atmosferycznych, zdarzają się bardzo rzadko. Mówi o nich zaledwie 7 proc. respondentów, którzy mają za sobą użytkowanie auta zimą. Zdecydowana większość właścicieli "elektryków" nie miała problemów z ładowaniem, które byłyby spowodowane zimowymi warunkami atmosferycznymi. Warto odnotować, że ankietowani są pewni swojego zdania na ten temat. Nikt spośród badanych nie zaznaczył odpowiedzi "trudno powiedzieć", choć była ona dostępna

Samochód elektryczny zimą / InsightOut