ITD oraz policja z Gdańska z zaskoczenia postanowiła przypomnieć kierowcom ciężarówek, że na drodze ekspresowej S6 obowiązuje odcinkowy zakaz wyprzedzania. Dron latający nad trasą pomógł ustalić prowadzących, którzy ignorowali przepisy utrudniając ruch. Kierowcy namierzonych ciężarówek byli zatrzymywani na punkcie kontrolnym.

Reklama

Obraz z kamery drona nie pozostawiał wątpliwości - 10 kierowców zostało ukaranych mandatami. Podczas kontroli zatrzymano jedną ciężarówkę, która nie była ubezpieczona i kolejną, w której tachograf nie miał wykonanego w terminie badania okresowego.

Mandaty dla kierowców ciężarówek na S6 i A4

Z kolei na autostradzie A4 w nieoznakowanych radiowozach pojawili się dolnośląscy inspektorzy ITD. Po obu stronach trasy od zjazdu Jarosław do zjazdu na Legnicę, zatrzymali 18 kierowców, którzy mimo obowiązującego zakazu wyprzedzali inne pojazdy – posypały się mandaty. Do tego dwie skontrolowane ciężarówki nie miały aktualnych badań technicznych. Dwóch kierowców otrzymało dodatkowo mandaty za naruszenia przepisów dotyczących czasu prowadzenia pojazdu.

Wyprzedzanie się ciężarówek na autostradzie A4 / GITD
Reklama

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek – jaki mandat?

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek powinien obowiązywać na wszystkich drogach – grzmią co jakiś czas politycy i podsuwają rządowi kolejne rozwiązania, kiedy chcą przypodobać się użytkownikom osobówek. Ministerstwo Infrastruktury jednak nie ulega presji stając po stronie kierowców ciężarówek.

Prawda jest jednak taka, że manewr wyprzedzania się ciężarówek może trwać kilka minut i ciągnąć się kilometrami.

– Nieumiejętne wyprzedzanie pojazdem ciężarowym na odcinku autostrady o dwóch pasach ruchu niejednokrotnie wpływa na zmniejszenie płynności ruchu na drodze. Takie zachowanie kierowcy samochodu ciężarowego jest wykroczeniem. Ponadto na niektórych odcinkach dróg wyprzedzanie przez pojazdy ciężarowe jest zabronione znakiem drogowym "B-26" – przypomniała niedawno policja.

Reklama

Z blokowaniem ruchu przez "słonie" od pewnego czasu walczy także Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wprowadzając nowe zakazy na odcinkach autostrad.

Aktualnie kierowcy TIR-ów mogą być karani przede wszystkim za wyprzedzanie na zakazie, blokowanie ruchu przez bardzo długie wyprzedzanie albo przekraczanie dozwolonej prędkości. Konsekwencją tych wykroczeń może być mandat w do 500 zł i nawet 6 punktów karnych.

Nieoznakowany radiowóz ITD / CANARD / Mariusz Kubiak

- Na drodze bardzo ważny jest wzajemny szacunek, a także stosowanie się do obowiązujących zasad. Szczególnie na autostradach, gdzie prędkości rozwijane są do 140 km/h powinniśmy zachowywać odpowiednie odstępy między autami, stosować się do ograniczeń prędkości, ale także z rozsądkiem zmieniać pas - powiedziała dziennik.pl Julia Langa, reprezentująca operatora systemu Yanosik. - Zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe, który znajduje się na wybranych odcinkach autostrad również powinien być bezwzględnie przestrzegany. Nie bez przyczyny postawione są znaki, które zabraniają tego manewru. Nieprzemyślane decyzje za kółkiem mogą nas kosztować zdrowie, a niekiedy nawet życie. Wykazujmy się odpowiedzialnością, ale bądźmy także wyrozumiali wobec innych. Zaowocuje to zwiększeniem bezpieczeństwa na polskich drogach - podkreśliła.

Gdzie obowiązuje zakaz wyprzedzania dla ciężarówek?

Oto lista odcinków autostrad, na których obowiązuje zakaz wyprzedzania się ciężarówek:

Autostrada A1

Województwo łódzkie:

 • na obu jezdniach na wysokości Miejsc Obsługi Podróżnych Głowno i Wiśniowa Góra
 • na wszystkich budowanych odcinkach autostrady z organizacją ruchu 2+2, czyli Tuszyn - Piotrków Trybunalski, Kamieńsk - Radomsko i Radomsko - granica woj. Łódzkiego i śląskiego

Autostrada A2

Województwo łódzkie i mazowieckie:

 • na obu jezdniach na odcinku Łódź - Warszawa

Autostrada A4

Województwo opolskie:

 • pomiędzy węzłami Brzeg i Strzelce Opolskie w obu kierunkach

Województwo dolnośląskie:

 • pomiędzy Pietrzykowicami a Wądrożem Wielkim (z przerwami)
 • na wzniesieniach przy węźle Legnickie Pole i Lubiatów
 • pomiędzy węzłami Kostomłoty i Gościsław na obu jezdniach
 • na jezdni północnej pomiędzy węzłami Udanin i Budziszów

Województwo śląskie:

 • pomiędzy węzłami Gliwice Sośnica i Gliwice Ostropa w obu kierunkach

Województwo małopolskie:

 • od węzła Balice do węzła Brzesko

Autostrada A6

Województwo zachodniopomorskie:

 • pomiędzy węzłami Klucz i Podjuchy w obu kierunkach

Autostrada A8 - Autostradowa Obwodnica Wrocławia

Województwo dolnośląskie:

 • między węzłami Wrocław Północ i Psie Pole w obu kierunkach
Nieoznakowany radiowóz ITD / CANARD / Mariusz Kubiak