Opel Vectra pierwszej generacji z instalacją LPG, który zaparkował w szklanej gablocie obok wejścia do budowanego sanktuarium bł. Jana Pawła II w Radzyminie stał się hitem w sieci. A wszystko przez historię z nim związaną i jego obecne losy. Niemiecki sedan w niepozornej, bazowej wersji GL z czarnymi zderzakami, na stalowych felgach miał być wykorzystywany przez papieża Polaka podczas jego podróży z Watykanu po okolicy czy na wypoczynek do Castel Gandolfo.

Reklama

Wreszcie Vectra trafiła w ręce księdza Andrzeja Dobrzyńskiego, dyrektora Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie. A ten przekazał samochód do parafii p.w. św. Jana Pawła II w Radzyminie. Szklany garaż z automatyczną bramą na potrzeby auta pojawił się przy kościele na początku listopada (parkowanie w gablocie można obejrzeć na wideo niżej).

Opel Vectra LPG relikwią II stopnia

Czy Jan Paweł II rzeczywiście jeździł Oplem w LPG? Dowodem mają być choćby zdjęcia wystawione obok auta w gablocie. Stąd też określenie leciwej Vectry jako relikwii drugiego stopnia. A mówią o tym kościelne przepisy: relikwie II stopnia to przedmioty związane z osobą świętego za jego życia ziemskiego, którymi się posługiwał, mające bezpośredni kontakt ze świętym: jego ubrania, modlitewnik, różaniec i inne przedmioty codziennego użytku.

Zastanawiająca może być rejestracja auta: CV 03139. To powtórzone numery z czasów włoskich, ale w stylistyce polskich tablic.