Tatra Export S.R.O. i Huta Stalowa Wola podpisały porozumienie w sprawie uruchomienia w Polsce produkcji pojazdu 4x4. Przedstawiciele czeskiej i polskiej spółki parafowali dokumenty na targach Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.

Reklama

– Przedmiotem umowy jest zaprojektowanie oraz dostawa gotowego pojazdu w układzie 4x4 wraz z kompletną dokumentacją techniczną umożliwiającego produkcję pojazdu w Polsce – poinformowała Polska Grupa Zbrojeniowa, w której skład wchodzi Huta Stalowa Wola. Nowy samochód terenowy będzie oferowany polskim siłom zbrojnym "w szeregu programów i projektów, w których uczestniczą przedsiębiorstwa PGZ".

PGZ podkreśla, że pojazd został pozyskany w celu poszerzenia oferty podwozi do wozów dowodzenia i innych specjalistycznych zabudów, wymagających zastosowania zaawansowanego nośnika 4x4 m.in. dla Wojsk Rakietowych i Artylerii.

Reklama

Umowa otwiera tez drogę do eksportu tego pojazdu.

Reklama
Tatra będzie produkowana w Polsce / Materiały prasowe

– Naszą specjalizacją jest produkcja systemów artyleryjskich. Wypracowaliśmy w tym segmencie strategię oferowania zamawiającemu kompletnych modułów ogniowych, które tworzymy we współpracy ze spółkami wchodzącymi w skład PGZ, jak i przemysłem prywatnym, jak Grupa WB – powiedział Bartłomiej Zając, prezes Huty Stalowa Wola.

– Pozyskanie praw do produkcji pojazdu 4x4 w Polsce znacznie rozszerza nasze możliwości dostarczenia Siłom Zbrojnym RP rozwiązań skrojonych pod ich potrzeby w programach artyleryjskich i nie tylko – zaznaczył.

Państwowy koncern zbrojeniowy podkreśla, że uruchomienie produkcji pojazdu 4x4 pozwoli rozszerzyć ofertę dla polskiej armii o wozy wysokiej mobilności do transportu sprzętu i ludzi. Samochód ma być uniwersalną bazą wielu wersji specjalistycznych przeznaczonych dla wszystkich rodzajów wojsk.