W związku z tragicznym wypadkiem rozpoczynamy kontrole krzyżowe w firmach realizujących przewozy autobusowe na terenie m. st. Warszawy - poinformował podczas konferencji prasowej Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur. Jak wyjaśnił, będą to kontrole we wszystkich firmach, które realizują te przewozy na terenie stolicy.

Reklama

Kontrole krzyżowe mają na celu sprawdzenie, czy kierowcy prowadzący autobusy komunikacji miejskiej nie pracują równocześnie w kilku firmach i czy są przestrzegane normy czasu pracy - wyjaśnił. Niestety, dotychczasowe kontrole (...) wykazały, że normy czasu pracy nie są w tych firmach przestrzegane i firmy na przestrzeni ostatnich lat były karane wysokimi karami administracyjnymi - zaznaczył.

Gajadhur poinformował jedocześnie, że GITD jest w kontakcie z prokuraturą. Będziemy również wykonywali kontrole na zlecenie prokuratury - zaznaczył. Wpływają do nas skargi na m. st. Warszawy w związku z tym, że są podejrzenia, że kierowcy pracują równocześnie w kilku firmach i nie są przestrzegane normy czasu pracy - zaznaczył.

Reklama

Trwa już kontrola w firmie, której autobus uczestniczył w czwartkowym wypadku. Ona zostanie rozszerzona o sprawdzenie kierowców i porównanie, czy ci kierowcy nie realizują jednocześnie przewozów w innych firmach wykonujących przewozy autobusowe na terenie m.st. Warszawy - wskazał.

Reklama

Wiceprezydent Warszawy: ratusz zwróci do premiera o regulację przepisów ws. kontroli kierowców

Zwrócimy się do premiera Mateusza Morawieckiego o uregulowanie przepisów dotyczących tego, by przewoźnicy mogli również przeprowadzać kontrolę kierowców komunikacji miejskiej – poinformował wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński. Podkreślił, że chodzi o regulacje, które miałyby "rangę ustawową".

Dodał, że Zarząd Transportu Miejskiego zlecił kontrolę w zajezdniach firmy, do której należał feralny autobus. Chcemy być pewni, że nasi pasażerowie mogą bezpiecznie podróżować - zaznaczył.