Autostrada A2 niedaleko Konina – na tym odcinku drogi samochody ciężarowe obowiązuje zakaz wyprzedzania (znak zakazu B-26). Jednak kierowcy TIR-ów nic sobie z tego nie robią i łamią przepisy.

Reklama

– Zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe w tej lokalizacji A2 na obiekcie mostowym (km 245+720) funkcjonuje już od czterech lat – powiedziała dziennik.pl Anna Ciamciak z Autostrady Wielkopolskiej. – A mimo to na tym pojedynczym odcinku zauważyliśmy, że jest on dość często nieprzestrzegany przez kierowców pojazdów ciężarowych – wyjaśniła.

Reakcja? Kierowcy samochodów osobowych, którzy w wakacje ruszą w podróż autostradą A2 będą mogli odetchnąć z ulgą. Niebawem te notoryczne wyścigi słoni przynajmniej na tym odcinku ukrócą specjalne kamery.

– Autostrada Wielkopolska wprowadziła nowy znak informujący o systemie rejestracji wykroczeń na tym odcinku wraz z montażem stacjonarnego urządzenia rejestrującego pojazdy ciężarowe wyprzedzające się wyłącznie na odcinku obowiązującego zakazu wyprzedzania – wyjaśniła przedstawicielka spółki.

Kary za wyprzedzanie się ciężarówek

System rejestrujący jest obecnie w trakcie testów i prób odbiorowych. Po ich zakończeniu zostanie przekazany w uzgodniony sposób odpowiednim służbom i będzie służył poprawie bezpieczeństwa wszystkich kierowców na autostradzie. Teraz prowadzimy rozmowy z Głównym Inspektoratem Transportu Drogowego – zapowiedziała Anna Ciamciak.

Przypominamy, że policja co jakiś czas organizuje akcje pod kryptonimem "TIR". Wtedy kierowcy ciężarówek są karani przede wszystkim za wyprzedzanie na zakazie, blokowanie ruchu przez bardzo długie wyprzedzanie, albo przekraczanie dozwolonej prędkości, czyli 80 km na godz. Konsekwencją tych wykroczeń może być mandat w wysokości do 500 zł i nawet 6 punktów karnych.

Na drodze bardzo ważny jest wzajemny szacunek, a także stosowanie się do obowiązujących zasad. Szczególnie na autostradach, gdzie prędkości rozwijane są do 140 km/h powinniśmy zachowywać odpowiednie odstępy między autami, stosować się do ograniczeń prędkości, ale także z rozsądkiem zmieniać pas – powiedziała dziennik.pl Joanna Susło reprezentująca operatora systemu Yanosik. – Zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe, który znajduje się na wybranych odcinkach autostrad również powinien być bezwzględnie przestrzegany. Nie bez przyczyny postawione są znaki, które zabraniają tego manewru. Nieprzemyślane decyzje za kółkiem mogą nas kosztować zdrowie, a niekiedy nawet życie. Wykazujmy się odpowiedzialnością, ale bądźmy także wyrozumiali wobec innych. Zaowocuje to zwiększeniem bezpieczeństwa na polskich drogach – oceniła.

Policja / policja.pl