Volkswagen ID. Charger umożliwia ładowanie akumulatorów prądem o mocy do 11 kW. Według obliczeń niemieckiej marki, dla kierowcy oznacza to niemal pięciokrotne przyspieszenie procesu w porównaniu do ładowania z domowego gniazda. W efekcie elektrycznego VW ID.3 ze średnim akumulatorem o pojemności 58 kWh, który zapewnia 420 km zasięgu, można dzięki temu urządzeniu zasilić energią do pełna w 6 godzin.

Reklama
Volkswagen ID.3 / dziennik.pl

Z kolei 13 kWh akumulator Passata GTE, czyli hybrydy plug-in, za pośrednictwem tego walboxa można do pełna naładować w 4 godziny. To ponad 2 godziny szybciej, wobec korzystania ze standardowej sieci 230 V i seryjnego przewodu dostosowanego do przesyłu prądu zmiennego o mocy 2,3 kW (wtedy zakładając, że akumulator jest całkowicie opróżniony – ładowanie trwa 6 godzin i 15 minut).

Volkswagen Passat GTE, czyli hybryda ładowana z gniazdka. W nowej odsłonie ten model skrywa akumulator większy niż w poprzedniku. Dzięki pojemności 13 kWh elektryczny zasięg mierzony w cyklu WLTP zwiększył się teraz do 55 km / dziennik.pl

Jak zamontować wallbox? Trzy kabelki i...

Reklama

VW oferuje wallbox ID.Charger w trzech wersjach, różniących się głównie zakresem funkcji cyfrowych (ID.Charger, ID.Charger Connect i ID.Charger Pro). Każdą z nich można już zamawiać przez internet albo u dilerów Volkswagena. Przed zakupem można wstępnie sprawdzić online, czy w domu da się zainstalować ładowarkę. A jeśli ktoś sobie tego zażyczy, firma wyśle fachowców, którzy założą i uruchomią urządzenie. Chociaż, po obejrzeniu filmu z instalacji w warszawskim salonie Volkswagen Home można pokusić się o stwierdzenie, że to nic trudnego…

Ile kosztuje wallbox ID.Charger?

ID.Charger to najtańsza i podstawowa ładowarka - kosztuje 1729 zł. Urządzenie jest wyposażone w zamontowany na stałe przewód z wtyczką typu 2 i pozwala na ładowanie prądem o mocy 7,4 kW (przyłącze jednofazowe) lub 11 kW (przyłącze trójfazowe). Producent twierdzi, że bazowy wallbox jest trwały i bezpieczny w użytkowaniu.

Bardziej rozbudowana ładowarka ID.Charger Connect została wyposażona w funkcje cyfrowe. Można ją połączyć z domową siecią i ze smartfonem za pośrednictwem bezprzewodowej sieci WiFi. Opcją dodatkową jest też połączenie za pośrednictwem transmisji danych (z prędkością LTE). Dzięki temu można zachować stałą kontrolę nad urządzeniem i nad procesem ładowania oraz korzystać z praktycznych funkcji, jak sterowanie przy pomocy aplikacji, zdalna diagnostyka urządzenia, kontrola dostępu przy pomocy karty do ładowania oraz regularna aktualizacja oprogramowania. Cena - 2599 zł.

Tego rodzaju ładowarka to urządzenie, które sprawdzi się w domu lub własnym miejscu postojowym / Volkswagen / peter-juelich.com

Wreszcie ID.Charger Pro, który jest topową wersją ładowarki VW i oprócz funkcji cyfrowych oraz seryjnego modułu LTE ma też wbudowany licznik energii rejestrujący jej zużycie z dokładnością do jednej kilowatogodziny. Dzięki temu można jeszcze lepiej kontrolować pobór energii i w prosty sposób rozliczać rachunki np. za ładowanie akumulatora w służbowym samochodzie. ID.Charger Pro to wydatek od 3669 zł. Koszt transmisji danych LTE przez cały czas użytkowania wallboxa został zawarty w jego cenie.

Wallbox można kupić nie tylko u dilera VW. Wystarczy wejść na stronę spółki Elli https://charging-energy.elli.eco/pl-pl/IDcharger. Pod tym adresem znaleźć można także odpowiedzi na pytania związane z zakupem czy instalacją urządzenia.