Ford ruszy z produkcją 4 maja etapami. W zakładach montażowych pojazdów Saarlouis oraz zakładach montażowych i fabryce silników w Kolonii, a także w zakładach montażowych w Walencji w Hiszpanii; oraz Krajowej w Rumunii, gdzie odbywa się montaż pojazdów i produkcja silników. W Walencji w Hiszpanii produkcja ruszy 18 maja. Daty wznowienia produkcji silników w Dagenham i Bridgend w Wielkiej Brytanii koncern poda później.

Reklama

– Musimy przygotować się na działanie w nowych warunkach, gdy w Europie przekroczymy początkowy szczyt pandemii koronawirusa. Priorytetem w naszym planie powrotu do pracy jest wdrożenie globalnych standardów Forda, dotyczących dystansu społecznego oraz procedur BHP w miejscu pracy. Nasi pracownicy muszą wiedzieć, że podejmujemy odpowiednie kroki w celu zapewnienia im dobrego samopoczucia w pracy – powiedział Stuart Rowley, prezes Ford of Europe.

Ford Puma / Ford / George UNGUREANU

Fabryki ruszą od niskiego poziomu produkcji, z priorytetem dla zamówień na auta sprzedane już klientom przez dilerów i będzie stopniowo zwiększana w ciągu następnych kilku miesięcy, aż do osiągnięcia pełnej wydajności. Plany uwzględniają gotowość dostawców, krajowe ograniczenia w przemieszczaniu się oraz ponowne otwieranie punktów sprzedaży dilerów Forda na kluczowych rynkach, a także skalę zamówień od klientów.

Reklama

Kodeks Forda

Przy wznawianiu produkcji ma obowiązywać kodeks standardów Forda:

  • Zarządzono, aby każdy przebywający w zakładzie Forda korzystał z dostarczonej przez firmę maseczki, a na wybranych stanowiskach produkcyjnych i innych stanowiskach, w których trudno osiągnąć właściwy dystans społeczny – z przyłbicy
  • Wszystkie osoby wchodzące do zakładu Forda będą poddawane przy wejściu kontroli temperatury ciała za pomocą urządzeń skanujących, spełniających wszelkie lokalne normy
  • Przeprowadzenie codziennej procedury samooceny potwierdzającej dobre samopoczucie, sprawność i gotowość do pracy przed wejściem pracownika do zakładu pracy
  • Przeprojektowanie stref pracy, aby spełniały wytyczne dotyczące dystansu społecznego, zmniejszenie gęstości stanowisk w budynkach, co umożliwi stopniowy powrót do pracy

Firma zapewni również wszystkim pracownikom po powrocie do pracy osobiste zestawy higieniczno-ochronne. Zestawy obejmują jednorazowe maseczki, termometr wielokrotnego użytku i inne artykuły higieniczne.

Ford

Ford produkuje własne maseczki

Ford będzie produkował maseczki ochronne, które będą używane zakładach w całej Europie. Obowiązek noszenia dostarczonych przez firmę maseczek będzie dotyczył każdego, kto pracuje lub odwiedza zakłady i biura, zgodnie z powszechnymi procedurami wprowadzonymi przez firmę.

Od 4 maja zaczną wracać etapami również pracownicy spoza sektorów produkcyjnych, z pierwszeństwem dla tych, którzy uczestniczą w planach wznowienia prac oraz w kluczowych działaniach biznesowych lub których funkcje wymagają korzystania ze specjalistycznego sprzętu (jak aparatura do testowania pojazdów), dostępnego tylko w siedzibach Forda. Inni pracownicy, spoza produkcji, którzy mogą pracować zdalnie, nadal będą działać poza firmą, dotyczy to również osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze.