Najgłośniejszy wydarzył się ostatnio 20 października w jednej dzielnic Warszawy, gdy jadący z prędkością około 130 km/h kierowca BMW potrącił śmiertelnie pieszego, który przechodził przez ulicę po pasach z kobietą i dzieckiem w wózku. W tym miejscu obowiązywał limit prędkości 50 km/h.

Reklama

Kierowcy BMW są mocni w deklaracjach, ale blisko 30 proc. z nich ma na koncie przynajmniej jedną szkodę komunikacyjną. Firma Punkta przeanalizowała faktycznie sprzedane polisy OC, by sprawdzić, kierowcy jakich marek samochodów powodują najwięcej wypadków, a jakich najmniej. Nie jest zaskoczeniem, że najwięcej szkód mają kierowcy najczęściej ubezpieczanych marek, dlatego… że jest ich po prostu najwięcej na rynku.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda, gdy sprawdzimy, jaki procent kierowców miał w swojej historii ubezpieczenia jakąś szkodę i ilu ich przypada na 1000 samochodów tej marki. Najwięcej "szkodowych" kierowców jeździ Volvo, Skodą, Toyotą i Mazdą.

Kierowcy BMW są dopiero na 5. miejscu wśród powodujących najmniej wypadków. Najbezpieczniej jeżdżą kierowcy samochodów marki Citroen. Za nimi są kierowcy Fiatów, Volkswagenów i Mercedesów.

Trudno ocenić, jak duży wpływ na cenę polisy ma marka ubezpieczanego samochodu w danym towarzystwie, bo każda z firm prowadzi własne statystyki i ma własną historię wysokości wypłat odszkodowań z tytułu OC. W analizie "wypadkowości" i stawianiu tez, które marki aut najczęściej biorą udział w wypadkach lub którzy kierowcy najczęściej je powodują, warto wziąć pod uwagę zweryfikowaną liczbę szkód, a nie tylko deklaracje składane na wstępnym etapie kalkulowania składki.

- Dane, jakie zebrała Punkta pokazują, że wyniki dla kierowców poszczególnych marek są dość zbliżone. Można nawet powiedzieć, że przeciętnie niemal 1/3 kierowców danej marki (z marek aut najczęściej ubezpieczanych) ma historię wypadkową za sobą - Bartłomiej Roszkowski, członek zarządu Punkta.

Marka samochodu % szkodowych kierowców na 1000 samochodów danej marki
VOLVO 32%
SKODA 31%
TOYOTA 30%
MAZDA 30%
FORD 29%
SEAT 29%
HONDA 29%
NISSAN 29%
PEUGEOT 28,5%
OPEL 28%
RENAULT 28%
AUDI 28%
BMW 27%
MERCEDES-BENZ 27%
VOLKSWAGEN 26%
FIAT 26%
CITROEN 23%