- Obserwujemy rozwój sytuacji w Syrii z wielkim zaniepokojeniem - powiedział gazecie rzecznik koncernu.

Reklama

Wcześniej w październiku Volkswagen założył filię w prowincji Manisa w zachodniej Turcji. Firma informowała też, że jest na ostatniej prostej do wyboru lokalizacji dla nowej fabryki. Jednak podkreślano, że taka jeszcze nie zapadła.

Według informacji serwisu Automotive News turecka fabryka miała produkować nowe wersje modeli VW Passat i Skoda Superb. Jej moce produkcyjne szacowane były na 300 tys. egzemplarzy rocznie. Zakłady miały rozpocząć działalność w 2020 roku.

Turcja została wybrana przez koncern ze względu na "pozytywne warunki makroekonomiczne" panujące w kraju. Na miejsce budowy nowej fabryki VW rozważało też Bułgarię, Serbię, Rumunię.

Reklama

Turcja prowadzi inwazję wojskową w północno-wschodniej Syrii. Atak jest wymierzony w siły kurdyjskich Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG), które Ankara uważa za terrorystów; są one jednak wspierane przez Zachód i stanowią trzon Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF), które odegrały decydującą rolę w pokonaniu Państwa Islamskiego w Syrii; SDF kontrolują obecnie większość północnych terenów tego kraju.

Działania zbrojne Turcji spotkały się z falą krytyki ze strony Zachodu.