– W sierpniu ukazał się na państwa stronie artykuł "Koniec z wymianą dowodów rejestracyjnych. Rząd zmienia przepisy dla kierowców" o wejściu w życie ustawy znoszącej konieczność wymiany dowodu ze względu na brak miejsc na pieczątki. Ustawa miała wejść w życie w III kwartale br. Kwartał się juz skończył ale ustawa na razie nie weszła w życie. Czy macie Państwo jakieś informacje kiedy ta ustawa wejdzie? – napisał w mailu do redakcji M. Wachal.

Reklama

Uściślając – za harmonogramem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów napisaliśmy, że "projekt zmian w przepisach planowo powinien zostać przyjęty przez rząd w trzecim kwartale 2018 roku". Nie twierdziliśmy, że wtedy wejdzie w życie - CZYTAJ WIĘCEJ>>. Tak, czy siak dziennik.pl sprawdził w Ministerstwie Infrastruktury, co dzieje w tej sprawie.

A resort w odpowiedzi na początek przypomniał, że 1 października 2018 r. został zniesiony obowiązek posiadania podczas kontroli drogowej dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Zmiany te dotyczą pojazdów zarejestrowanych i kontrolowanych na terytorium Polski. Jaki to ma związek?

– Zniesienie obowiązku posiadania dowodu rejestracyjnego powoduje, że także procedowana obecnie przez rząd zmiana ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw będzie w analogicznych przypadkach wyłączała konieczność posiadania zaświadczenia o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu mówi dziennik.pl Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.

– Projekt ten przewiduje możliwość potwierdzenia terminu ważności badań technicznych przez wpis w dowodzie rejestracyjnym lub w przypadku, gdy w dowodzie termin nie jest określony (np. z powodu braku miejsca) przez aktualne zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu – wyjaśnia.

Reklama

Przedstawiciel resortu infrastruktury podkreśla, że zniesienie obowiązku posiadania przy sobie zaświadczenia z przeprowadzonego badania technicznego pojazdu nie zmienia obowiązku posiadania tego dokumentu przez właściciela lub posiadacza pojazdu, podobnie jak innych wymaganych dokumentów (np. dowód rejestracyjny, karta pojazdu - jeżeli była wydana).

– Dokument ten będzie potwierdzał ważność i termin badań technicznych w przypadku braku tych informacji w dowodzie rejestracyjnym, np. podczas podróży zagranicznych – kwituje rzecznik.

Co ciekawe, teraz z odpowiedzi resortu infrastruktury wynika, że rozpatrzenie projektu ustawy przez Radę Ministrów jest planowane w IV kwartale tego roku. Początkowo deklarowano trzeci kwartał 2018.

Reklama

Hamulec w ministerstwie?

Sprawa dowodów rejestracyjnych i skąpego miejsca na pieczątki potwierdzające obowiązkowy przegląd techniczny była przedmiotem wielu interpelacji do Ministra Infrastruktury. Pierwszym, który zwrócił uwagę na problem był poseł Piotr Liroy-Marzec parlamentarzysta przekonywał do rozwiązania tego kłopotu argumentując m.in. tym, że samochód jest kosztownym dobrem i użytkowanym często nawet kilkanaście lat – zwłaszcza przez osoby mniej zamożne.

Co o przesunięciu prac teraz sądzi polityk z Kielc?

– Jak zwykle, gdzieś na poziomie urzędników ministerstwa hamowane są wszelkie zmiany. Ale nie odpuszczam tej sprawy i będę jej pilnował obiecuje Liroy-Marzec.