Zgodnie z uchwałą Rady m.st. Warszawy, w piątek, 22 września, z okazji obchodzonego tego dnia w Polsce po raz szesnasty Europejskiego Dnia bez Samochodu, korzystanie z komunikacji publicznej będzie bezpłatne; kasowniki w autobusach, tramwajach i pociągach SKM będą wyłączone, bramki metra zostaną otwarte, a szlabany na parkingach PR podniesione.

Reklama

Bez opłat będzie można także podróżować w pociągach Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej w obszarze obowiązywania oferty "Wspólny Bilet ZTM-KM-WKD".

Koleje Mazowieckie poinformowały również, że tego dnia podróżni będą mogli nieodpłatnie podróżować wszystkimi pociągami uruchamianymi przez KM w obszarze ograniczonym stacjami: Skierniewice, Kutno, Sierpc, Działdowo, Ostrołęka, Małkinia, Czeremcha, Łuków, Dęblin, Skarżysko Kam., Drzewica.

Z kolei w piątek węzeł komunikacyjny Młociny zamieni się w "zielone miasteczko". Od godziny 12. do 18. przedstawiciele Zarządu Transportu Miejskiego, Miejskich Zakładów Autobusowych, Tramwajów Warszawskich, Mobilisu, Arrivy i Szybkiej Kolei Miejskiej pokażą w jaki sposób korzystanie z komunikacji miejskiej sprzyja ochronie środowiska. Dla dzieci zostaną też zorganizowane tematyczne gry, zabawy i animacje.

Reklama

W sobotę po raz 16 mieszkańcy Warszawy w ramach Dni Transportu Publicznego będą mogli m.in. zwiedzić zajezdnię MZA R1-Woronicza oraz Tramwajów Warszawskich R-3 Mokotów przy ul. J.P.Woronicza. Ponadto będzie można zobaczyć wystawę zabytkowych autobusów i tramwajów oraz odbyć przejażdżkę jednym z pojazdów.

Z okazji Dni Transportu Miejskiego, w niedzielę będzie można też zwiedzić Stację Techniczno-Postojową warszawskiego metra na Kabatach oraz zobaczyć inscenizację zaatakowania autobusu przez terrorystów przygotowaną przez oddział specjalny Żandarmerii Wojskowej.

Ponadto planowane są warsztaty z recyklingu oraz konkursy i zabawy dla najmłodszych. Przy ul. J.P. Woronicza stanie również Krwiobus Regionalnego Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w ramach Polskiego Związku Transportu Publicznego „Łączy nas krew”.

Jak podaje Urząd m.st. Warszawy, rocznie z komunikacji publicznej w stolicy korzysta ponad 1 miliard osób.