Ten skład robi wrażenie. Zarówno ciągnik marki Scania, jak i naczepę zdobią grafiki oddające hołd polskim lotnikom z legendarnego Dywizjonu 303. Przypominamy, że ta jednostka sił powietrznych walczyła w Bitwie o Anglię walnie przyczyniając się do zwycięstwa aliantów.

Reklama

Nawet numery rejestracyjne samochodu wykonane na zamówienie nawiązują do odwagi polskich lotników - na tablicy i w dowodzie wpisano "GOPILOT".

- Na pomysł takiego pomalowania samochodu wpadł Jarosław Repiński, właściciela firmy Repiński Transport i Spedycja. Samochód został zakupiony w 2014 roku. Pierwsza grafika wymalowana aerografem z motywem "Dywizjonu 303" pojawiła się na nim w maju 2015 roku. A wykonał ją Łukasz Polak - powiedział nam Piotr Deik.

Kierowca wspomina, że jeszcze w tym samym roku auto zadebiutowało na Master Truck w Opolu. Tam wzbudziło bardzo duże zainteresowanie publiczności.

- Rok później szef postanowił, że dokończy dzieła i zlecił pomalowanie naczepy, które wykonał Maciej Kosater. Jako kompletny zestaw z grafikami samolotów słynnego dywizjonu, jego emblematem oraz słowami "The Polish Squadron" (polski dywizjon) jeżdżą od lipca 2016 roku - relacjonuje szofer "Dywizjonu".

Piotr Deik

Wykonanie grafiki na samochodzie trwało około 5 tygodni. Proces malowania naczepy zajął o dwa tygodnie więcej.

Gdzie można spotkać tego niesamowitego TIR-a? - Jeżdżę po całej Europie, na trasie Polska - Holandia - Hiszpania - Wielka Brytania - Polska. W każdym kraju skład wzbudza bardzo duże zainteresowanie - zarówno kierowców jak i policji - opowiada Deik.

Piotr Deik

Najlepszym potwierdzeniem tych słów jest twitt policjantów z brytyjskiego Kent. Mundurowi spotkali polską ciężarówkę podczas patrolu na autostradzie M20 i zrobili jej zdjęcia.

- Świetne! To wielka szkoda, że zapomnieliśmy o wielkim wkładzie polskich pilotów w walki podczas II wojny światowej. Wielki naród i wielcy ludzie - skomentował pod wpisem policji Steve Boniface. A inna Brytyjka stwierdziła: To nasi bracia broni. Jesteśmy im winni wdzięczność.

Piotr Deik

Teraz ciężarowy "Dywizjon 303" szykuje się do wielkiego występu podczas zlotu na Wyspach Brytyjskich.

- W przyszłym tygodniu wybieram się na Truckfest do Peterborough. To duża impreza na około 400 samochodów. "Dywizjon" będzie tam jako jedyny zestaw. Jadę tam pierwszy raz - zdradził nam Piotr Deik i dodał, że obecnie samochód oraz naczepa są czyszczone i szykowane do tego wydarzenia.

Piotr Deik
Piotr Deik
Piotr Deik
Piotr Deik
Piotr Deik
Piotr Deik