Leasing w Polsce wyrasta na przebój. W ciągu trzech kwartałów 2016 roku, firmy z tej branży pomogły przedsiębiorcom i kierowcom sfinansować zakupy o łącznej wartości 42 mld zł - wynika z raportu Związku Polskiego Leasingu. Analitycy zauważają, że to aż o 17 proc. lepiej niż w analogicznym okresie 2015 roku.

Reklama

Samochody napędzają leasing

A Polacy decydowali się najczęściej leasingować auta osobowe i dostawcze do 3,5t (41 proc.). Firmy leasingowe w ciągu trzech pierwszych kwartałów roku sfinansowały pojazdy lekkie o łącznej wartości 17,2 mld zł (w porównaniu z 13,2 mld na koniec września 2015 r.).

Także sektor transportu ciężkiego (30,6 proc.) odnotował wzrost - tu transakcje dotyczyły samochodów ciężarowych, ciągników siodłowych, naczep i przyczep, autobusów, samolotów, statków oraz sprzętu kolejowego. Łączna wartość finansowania udzielonego na sprzęt tego rodzaju wyniosła 12,8 mld zł (dla porównania, w 2015 roku łączne było 9,5 mld zł).

Zmniejszone zainteresowanie tą formą finansowania zanotowano w segmencie maszyn i urządzeń oraz nieruchomości.

Analitycy ZPL spodziewają się, że cały rok 2016 zapisze się w historii branży jako rekordowy. W ich ocenie także widoki na 2017 są obiecujące.